Međunarodni dan borbe protiv mina

Na platou ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu danas će, povodom Međunarodnog dana borbe protiv mina, biti organizovana podjela promotivnog materijala, postavljena izložba minsko-eksplozivnih sredstava i održana pokazna vježba i simulacija rada u minskom polju.
Cilj ovog događaja je da se građani upoznaju sa izgledom minsko-eksplozivnih naprava, te da usvoje ispravan način reagovanja u opasnim situacijama, saopšteno je iz Centra za uklanjanje mina u BiH /BHMAK/, koji je organizator današnjih aktivnosti.
Iz BHMAK-a upozoravaju da sumnjiva opasna površina na mine trenutno iznosi 822,87 kilometara kvadratnih ili 1,60 odsto ukupne površine BiH, a da lokacije kontaminirane minama direktno utiču na bezbjednost oko 540.000 građana ili oko 15 odsto ukupnog broja stanovnika.
Najzagađenija su područja Maglaja, Velike Kladuše, Orašja, Posavine, tuzlanske i dobojske regije, te Broda, Šamca i Lopara.
Od početka protivminskog djelovanja u BiH 1996. godine očišćena je površina od 3.377 kilometara kvadratnih.
“Statistike pokazuju da se najveći broj nesreća događa u proljeće i jesen, te još jednom skrećemo pažnju da je najvažnije da ne rizikujete živote i da ne ulazite u nepoznata područja”, navodi se u saopštenju BHMAK-a.
Prema procjenama, oko 170.000 mina i drugih eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata još nije pronađeno, a svaka uklonjena mina je najmanje jedan spasen život.
U saopštenju se podsjeća da je Centar za uklanjanje mina u BiH prije pet godina pokrenuo mobilnu aplikaciju s ciljem upozorenja na prisustvo mina koja je dostupna svim zainteresovanim licima putem “epl stor” i “gugl plej” aplikacija.