Uncategorized

Duraković o nacionalističkom orgijanju u Bratuncu: Sramotno i direktno pozivanje na nasilje i ubijanje Bošnjaka

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković reagovao je nakon nacionalističkog orgijanja na “vašaru” u Bratuncu i poručio da se ne radi o bezazlenoj kafanskoj pjesmi, nego je riječ o sramotnom i direktnom pozivu na nasilje i ubijanje Bošnjaka.

“Pjevati stihove u kojima se Bošnjaci nazivaju pogrdnim imenima, a zatim zazivati da Drina ‘nosi’ jedne, a Sana druge muslimane, posebno je jezivo upravo na prostoru Podrinja. Na prostoru koji još pamti progone, masovne grobnice, ubistva i genocid, takve poruke nisu provokativna zabava. One bude najteže uspomene preživjelih i porodica žrtava i normalizuju jezik mržnje koji je ovom kraju već jednom donio zlo”, podsjeća Duraković.

Ono što se sinoć moglo čuti pod šatorom na tradicionalnim Makivijama u Bratuncu nije nikakav „folklor“, „veselje“ niti bezazlena kafanska pjesma. Riječ je o sramotnom i direktnom pozivu na nasilje i ubijanje Bošnjaka.

Pjevati stihove u kojima se Bošnjaci nazivaju pogrdnim… pic.twitter.com/mTo6AgI0va— Ćamil Duraković (@Camil_Durakovic) August 14, 2026

On navodi da je prema informacijama koje ima, sinoć nastupala poznata grupa Grmeč (Božo i Repa), dok je violinu svirala poznata violinistica Jovana.

“Zbog sadržaja koji je izvođen tokom tog nastupa, protiv njih će nadležnim organima biti podnesena krivična prijava, kako bi institucije utvrdile sve činjenice, okolnosti i eventualnu krivičnu odgovornost”, obećao je Duraković.

Ističe da posebno zabrinjavaju navodi da su pod tim šatorom bili i poznati političari, među njima i bivši ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić.

“Ukoliko postoje tvrdnje da su pojedine pjesme izvođene po njegovoj ili bilo čijoj narudžbi, nadležni trebaju utvrditi činjenice. Ali bez obzira ko ih je naručio, javno izvođenje ovakvih poruka zaslužuje nedvosmislenu osudu. Bošnjaci u Bratuncu, Podrinju i cijeloj Bosni i Hercegovini nisu mete nad kojima se neko može iživljavati kroz pjesmu. Muslimani nisu ljudi koje je dopušteno vrijeđati i prizivati njihovo nestajanje samo zato što je neko takve riječi upakovao u muziku”, napisao je Duraković.

On upozorava da ovo nije pitanje toga ko koju muziku sluša. Ovo je pitanje granice između veselja i mržnje. A ta granica je sinoć, po ko zna koji put, brutalno pređena.

“Mržnja nije tradicija. Vrijeđanje Bošnjaka nije patriotizam. Zazivanje njihovog nestajanja nije pjesma. Institucije Bosne i Hercegovine moraju reagovati na svaki slučaj u kojem postoji osnov sumnje da se javno podstiče nacionalna ili vjerska mržnja. Upravo zato ćemo tražiti da nadležni organi ispitaju ovaj događaj i utvrde odgovornost svakog pojedinca koji je eventualno prešao granicu krivične odgovornosti. Podrinje je previše krvi vidjelo da bi danas iko imao pravo mržnju ponovo pretvarati u ‘veselje’. Dosta je!”, zaključio je Duraković.

klix.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close