Policija među prvima stala u odbranu države: Sjećanje na 61 poginulog policajca u Goraždu

U Goraždu je nizom sadržaja obilježen 6. april, Dan sjećanja na poginule pripadnike policije, s posebnim fokusom na njihovu ključnu i često nedovoljno isticanu ulogu u odbrani Bosne i Hercegovine od agresije.
Obilježavanje su organizovali Udruženje veterana policije Regije Goražde 1991-1995, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Sindikat policije BPK Goražde. Tim povodom evocirane su uspomene na 61 poginulog policajca s ovog područja, dok je 197 njih ranjeno.
Ukupno 900 pripadnika policije učestvovalo je u odbrani, a njih 16 odlikovano je najvišim ratnim priznanjima, među kojima je i priznanje “Orden za hrabrost”.
Iz Udruženja veterana policije podsjećaju da je upravo policija još krajem 1991. godine započela pripreme za odbranu države, naglašavajući da se o toj ulozi godinama nakon rata govorilo nedovoljno.
Program obilježavanja okupio je porodice poginulih policajaca, predstavnike udruženja iz cijele Federacije BiH i brojne zvanice. Položeno je cvijeće na spomen-obilježja u Goraždu, odata počast žrtvama obilaskom mezarja, te organizovane posjete Spomen-parku Rorovi, Mostu ispod mosta i Zavičajnom muzeju Goražde.
Predsjednik Udruženja veterana policije iz Živinica Ramiz Mustafić istakao je da su policajci među prvima stali u odbranu države, naglasivši važnost njegovanja sjećanja na kolege koji su dali živote za slobodu. Sličnu poruku uputio je i Ismet Subašić iz goraždanskog udruženja, naglašavajući da su ovakva okupljanja svojevrsni ‘sat historije’ za mlađe generacije.
“Ono što se zaboravi, može se ponoviti”, poručio je Subašić, podsjećajući na teške posljedice rata u Podrinju i potrebu da se žrtva policajaca nikada ne zaboravi.
Ministar unutrašnjih poslova BPK Goražde Edin Vranj naglasio je moralnu obavezu društva prema poginulim i njihovim porodicama.
“Naša je dužnost da s pijetetom čuvamo uspomenu na njih, ali i da budemo podrška njihovim porodicama, ne samo danas, već i u budućnosti. Obavezuju nas njihove žrtve da gradimo snažnije institucije i sigurniju Bosnu i Hercegovinu”, kazao je Vranj.
Na značaj uloge policije ukazao je i predsjednik Udruženja veterana policije Mostara Ramo Masleša, podsjetivši da su policijske strukture bile temelj formiranja odbrambenog sistema države. Posebno je naglasio potrebu za jačanjem kulture sjećanja i boljom edukacijom mladih o ulozi policije i Armije RBiH u odbrani zemlje.
“Policajci su još 1991. godine među prvima stupili u odbranu Republike Bosne i Hercegovine i činili su jezgro iz kojeg se kasnije razvijala Armija RBiH. Na te ljude moramo biti ponosni. Međutim, nedovoljno radimo na edukaciji mladih o njihovoj ulozi i značaju. Kultura sjećanja mora biti naša strategija protiv zaborava, posebno danas kada se protiv naše države vodi i hibridni rat. Cijelo društvo mora se mnogo ozbiljnije baviti ovim pitanjima”, poručio je Masleša.
Obilježavanje Dana sjećanja još jednom je potvrdilo da su policajci, često prvi na liniji odbrane, dali nemjerljiv doprinos očuvanju države, ostavljajući trajnu obavezu generacijama koje dolaze da čuvaju istinu, sjećanje i vrijednosti za koje su živote položili.
klix.ba



