Ministarstvo za boračka pitanja BPK izdvojilo 255.000 KM za projekte udruženja

Ministar za boračka pitanja Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde Avdo Mirvić danas je sa predstavnicima udruženja koja okupljaju boračku populaciju potpisao ugovore o dodjeli finansijskih sredstava.
Iz budžeta Ministarstva za boračka pitanja u ovoj godini izdvojeno je 255.050 KM za finansiranje/sufinansiranje projekata, programa i zahtjeva boračkih udruženja. Projekti su podržani iznosima od 1.000 do 45.000 KM.
Na ovaj način bit će omogućeno i finansiranje dijela redovnih aktivnosti udruženja i fondacija.
„Odobrili smo ukupno 28 projekata, za udruženja i fondacije od interesa za boračku populaciju u smislu izgradnje spomen obilježja, hair česmi, finansiranje rada udruženja kao i fondacija, tu je i podrška u izradi dokumentaraca i sve ono za šta su udruženja aplicirala što je bilo u njihovom interesu. Takođe, kroz Organizaciju porodica šehida, te Savez RVI i udruženje demobilisanih branilaca, pružili smo i pomoć članovima tih udruženja u vidu manje adaptacije domova tih porodica“ – kazao je ministar Mirvić.
Pored udruženja sa području BPK Goražde po javnom pozivu sredstva su dodjeljena i udruženju „Džankići“ iz Višegrada za sufinansiraje izgradnje spomen obilježja
„ Sredstva koja smo dobili bit će utrošena za izgradnju spomen obilježja u našem selu. Ovo je prvi put da od ovog ministarstva dobijemo pomoć i nadamo se da će se saradnja nastaviti i u budućnosti“ kazao je predstavnik udruženja Redžo Džanko
Dopredsjednik Udruženja demobilisanih boraca ARBiH Foča – Ustikolina Avdo Muslimović ističe da je utruženje apliciralo sa tri projekta.
„ Prošli smo sa dva projekta a prvi se odnosi na rad našeg udruženja, a drugi za pomoć u sanaciji objekata demobilisanih boraca i koristim priliku da se zahvalim resornom ministru koje prati rad udruženja“- kazao je Muslimović.
Najveći iznos izdvojen je za projekat Saveza RVI „Sinovi Drine“ BPK Goražde koji se odnosi na sufinansiranje usluga kombi prijevoza koji svakodnevno koristi boračka populacija na relaciji Goražde –Sarajevo, kao i za prijevoz u banjska lječilišta.
rtvbpk