Vijećnici GV Goražde „okrenuli leđa“ mještanima naselja Glamoč i njihovoj inicijativi da se ne stvara nova ekološka bomba na području ovog grada
Iako su mještani naselja Glamoč iz Goražda u proteklom periodu kontinuirano razgovarali sa vijećnicima u Gradskom vijeću o problemima sa kojima se susreću i oni im deklarativno obećali podršku i pomoć u rješavanju tih problema i zaštiti interesa stanovništva sa ovog područja, danas se ponovo, po ko zna koji put, pokazalo da se obećanjima političara ne smije vjerovati. Partijska disciplina i rukovođenje interesima koji definitivno nisu interesi građana, rezultirali su glasanjem u kome je za podnesenu građansku inicijativu za sprječavanje stvaranja nove ekološke bombe u ovoj gradu, glasalo svega dva vijećnika. 3 su bila protiv a čak 18(!!!) suzdržano.
Danas, 08.01.2025., održana je Druga redovna sjednica Gradskog vijeća Goražde u novom sazivu, na kojoj se, nakon više od pola godine čekanja, raspravljao i o građanskim inicijativama mještana naselja Glamoč. Naime, Gradskom vijeću su početkom juna prošle godine podnesene dvije Građanske inicijative, koje su se odnosile na osnivanje nove mjesne zajednice Glamoč, te na problem odlaganja komunalnog otpada u Goraždu. Iako se o ovim Inicijativama trebalo raspravljati još u julu 2024., pa je rasprava odgađana za avgust, pa septembar, ipak, do rasprave o ovim pitanjima nije došlo u toj godini, obzirom da sjednice Gradskog vijeća, u tom predizbornom periodu, nisu ni održane zbog nedostatka kvoruma.
O prvoj Inicijativi, koja se odnosila na osnivanje nove mjesne zajednice, vijećnici se nisu ni izjašnjavali obzirom da su je nakon diskusije, predlagači, predstavnici naselja Glamoč, povukli. Razlog za povlačenje ove Inicijative leži u činjenici da su naredne godine novi izbori za mjesne zajednice u Goraždu te se mještani Glamoča nadaju da će na taj način osigurati adekvatno predstavljanje svog naselja i svojih interesa.
Druga Inicijativa se odnosila na problematiku upravljanja otpadom u Goraždu, kao dugogodišnji problem sa kojim se ova lokalna zajednica suočava. Razlog podnošenja ove Inicijative bila je najava početka deponovanja otpada na lokalitetu Trešnjica koja se nalazi iznad naselja Glamoč a gdje je planirana izgradnja regionalne sanitarne deponije. Naime, Gradsko vijeće Goražde je 28. febuara prošle godine donijelo odluku o odabiru lokacije za privremeno deponovanje otpada na Trešnjici dok se ne izgradi regionalna deponija koja bi bila po svim zakonskim i ekološkim propisima. Mještani Glamoča se protive najavi otvaranja privremene deponije obzirom da bi to značilo deponovanje otpada bez potrebne infrastrukture što bi stvorilo još jednu ekološku bombu – a grad Goražde već ima jednu ekološku bombu na lokalitetu Šišeta gdje se od 2010. „privremeno“ deponuje otpad.
Građanska inicijativa koja se odnosila na ovaj problem sadržavala je više tačaka koje se tiču sistemskog rješavanja upravljanja otpadom u Goraždu, a ključna tačka se odnosila na stavljanje van snage spomenute odluke iz februara 2024. godine. Tako su danas, u svom obraćanju pred Gradskim vijećem, predstavnici mještana naselja Glamoč još jednom ponovili da neće stajati na putu da Grad konačno sistemski i dugoročno riješi problem deponovanja otpada, da se neće protiviti otvaranju regionalne sanitarne deponije na Trešnjici, ali da žele garanciju da se prije izgradnje sve potrebne infrastrukture neće početi sa deponovanjem otpada kako je to predviđeno spornom odlukom.
No, da je Vijeće svoj sud o ovoj inicijativi donijelo i prije nego su čuli šta im mještani naselja Glamoč imaju za reći potvrđuje i činjenica da o ovoj tačci uopšte nije bilo diskusije. Niti jednog komentara.
Pritom, sve tačke prije ove su imale dinamične diskusije a sama činjenica da se dnevni red ove sjednice usvajao skoro sat vremena dovoljno govori.
Razočarenje mještana naselja Glamoč upotpunjeno je kada su pročitani rezultati glasanja gdje je 18 vijećnika bilo suzdržano, 3 protiv i samo 2 za zaključak prema kojim bi se usvojili zahtjevi mještana iz podnesene građanske inicijative.
Više nego razočarani mještani su nakon glasanja rekli da ovakvo glasanje Gradskog vijeća smatraju korakom unazad kada je u pitanju rješavanje ovog dugogodišnjeg problema. Danas su pred Vijećem pružili ruku saradnje, ponovili da se neće protiviti otvaranju regionalne sanitarne deponije ali da ne mogu dopustiti privremeno deponovanje otpada mimo zakona i mimo svih propisa, a zauzvrat su im vijećnici „okrenuli leđa“.
Mještani poručuju da neće odustati od svoje borbe, insistirat će na tome da deponija na Trešnjici bude uređena na način da neće ugrožavati ni njih ni životnu sredinu, a ako treba svojim tijelima će braniti pokušaj da se napravi još jedna ekološka bomba na ovom lokalitetu.
antikorupcijainfo.ba