U bolnicama u Sarajevu 1.000 praznih kreveta, a planovi Vlade za pandemiju – domovi i hale

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo danas je održana sjednica Vlade i Kriznog štaba Ministarstva zdravstva na kojoj je odlučeno da se pripremi novi izolatorij za osobe oboljele od koronavirusa kojima je potrebna hospitalizacija.Novi izolatorij trebalo bi da da bude u Željezničkom školskom centru u Buča Potoku, a kapacitet bi bio 300-400 kreveta za lakše pacijente.
Osam mjeseci nakon epidemije Kanton Sarajevo ima samo jedan izolatorij, onaj na Podhrastovima čiji kapacitet je 92 kreveta, a tamo trenutno ima 96 pacijenta.
Potreba za novim smještajnim kapacitetima za srednje i teško oboljele je evidentna već neko vrijeme. Porazno je to što odluke donosimo naprasno tek nakon što pacijenti s teškom kliničkom slikom moraju da sjede u hodnicima i čekaju da se oslobodi krevet dok u isto vrijeme na nivou kantona u bolnicama ima 1.000 praznih kreveta.
Pacijenti mogu u hale, ali ne na KCUS
Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu ima blizu 800 nepopunjenih kreveta, a u ostalim bolnicama na nivou kantona još otprilike 200, pa se postavlja legitimno pitanje zašto neuslovne hale osposobljavamo za pacijente ukoliko mogu biti u bolnicama gdje im je i mjesto. Zemlje u regionu takve hale formiraju u slučaju katastrofalnog scenarija i nemogućnosti da svi pacijenti budu u bolnicama.
Federalno ministarstvo zdravstva je u septembru donijelo naredbu o organizovanju ustanova u vrijeme epidemije, a neke od ključnih preporuka su da osobe sa blagim simptomima mogu biti izolovane kući, u zdravstvenim ustanovama i objektima za izolaciju, da srednje teški slučajevi moraju biti hospitalizovani u zdravstvenim ustanovama i u bolnicama, a da osobe sa teškom kliničkom slikom moraju u bolnicu.
“Pacijente koji su srednje teški slučajevi potrebno je pažljivo nadzirati s obzirom na mogući rizik od napredovanja do teške bolesti, posebno u drugoj sedmici od pojave simptoma”, stoji u naredbi FMZ gdje se navodi da je svaka bolnica dužna uraditi procjenu potreba za COVID-19 kapacitetima te izraditi plan zadovoljenja tih potreba.
Za Kanton Sarajevo to znači da bi i KCUS koji ima najveći kapacitet morao bolje da se organizuju tako da se iskoriste prazna mjesta za teško oboljele od koronavirusa, a da ostali pacijenti ne budu ugroženi.
Danas je hitno donesena odluka o otvaranju 30 smještajnih kapaciteta u Općoj bolnici za srednje i teško oboljele pacijente, a ministar prostornog uređenja u KS Faruk Kapidžić je rekao da će u slučaju velikog broja oboljelih i oni sa srednje teškom slikom morati da idu u izolatorij u Đačkom domu u Buča potoku, uprkos drugačijoj naredbi Ministarstva zdravstva FBiH.
Izvor: Klix.ba