Novosti

Rezidentna koordinatorica UN-a: Prioritet nam je oporavak ekonomije BiH

Rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Mekdonald pomenula je potrebu da se u 2022. godini društveni i ekonomski oporavak moraju postaviti kao prioritet, da bi se zadovoljile hitne potrebe onih koji su u najranjivijim pozicijama širom Bosne i Hercegovine.

Naime, ona je kazala da BiH rizikuje da dodatno zaostane za susjednim zemljama i širom regijom u ekonomskom i društvenom napretku, propuštajući generacijsku priliku da iskoristi odgovor na pandemiju u svoju korist.

Globalna ekonomska prognoza

– Pandemija je usporila, ako ne i unazadila, ekonomski rast i razotkrila kako oni koji su najranjiviji i imaju najmanje i dalje ostaju zapostavljeni. I dok zemlje širom svijeta obnavljaju svoje ekonomije, oporavak BiH posustaje, te je dodatno opterećen nastavljenom političkom krizom – ističe ona.

Istovremeno, podsjetila je kako je prošlog mjeseca Svjetska banka (WB) smanjila globalnu ekonomsku prognozu napretka za 2022., predviđajući ekonomsko usporavanje, rastuću nejednakost i nastavak nepredvidljivosti.

– Za Bosnu i Hercegovinu su ove implikacije ozbiljne, sa projekcijom da će se ekonomski rast prepoloviti do 2023. dok se stanovništvo suočava sa rastućom nejednakošću, uz eskalacije cijena goriva, grijanja i hrane. Ljudi i porodice koje imaju najmanje će biti najteže pogođeni, šireći jaz nejednakosti u zemlji. Žene će nastaviti snositi najveći teret obaveza, kako su i nosile kroz ovu pandemijsku krizu – poručila je Mekdonald. 

Procjenjuje se da je oko 60 posto radnih mjesta izgubljenih tokom pandemije u FBiH i 70 posto radnih mjesta izgubljenih u RS pripadalo ženama, koje također snose najveći dio tereta kućnih obaveza, te da nisu alocirana sredstva za više ili veće novčane subvencije porodicama niti za subvencioniranje plata ženama koje su ostale bez posla.

Širenje jaza

– Bez reformi koje će biti inkluzivne i rodno osjetljive, te ciljanih paketa podrške, ovaj jaz će se nastaviti širiti, a ponovni ulazak žena na tržište rada će vjerojatno biti definiran još većom nesigurnošću posla i ekonomskim teškoćama za cijele porodice. Mladi se suočavaju sa sličnom situacijom, sa projekcijama Međunarodne organizacija rada o čitavoj ‘izgubljenoj generaciji’ mladih čiji je prvi ulazak na tržište rada zakočen pandemijom – rekla je. 

Upozorila je kako “politička kriza koja traje, riskira dalje potkopavanje napora na ekonomskom oporavku i pristup vitalnim uslugama i socijalnoj zaštiti za građane”.

– Na primjer, Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) smatra se jednim od najfunkcionalnijih dijelova ekonomije. Od početka rada prije 15 godina, UIO je prikupila desetke milijardi eura i postala je najveći izvor prihoda za budžete koje koriste različiti nivoi vlasti i socijalne službe. Bilo kakvo ugrožavanje takvog sistema moglo bi generirati oštar pad poreznih prihoda, povećati utaju poreza i poremetiti otplatu vanjskog duga. Na kraju, najviše će naštetiti stanovnicima širom zemlje jer bi se sredstva za podršku zdravstvu, obrazovanju i drugim važnim uslugama smanjivala – poručuje ona. 

Po njenim riječima, smanjenje budžeta i zastoji u javnim politikama također mogu ugroziti provođenje novih utvrđenih doprinosa Bosne i Hercegovine prema Pariškom klimatskom sporazumu i promociju pravedne energetske tranzicije, koja je potrebna za podršku zajednicama koje koriste ugalj u osiguravanju zdravije i prosperitetnije budućnosti.

Opasno zagađenje zraka

– Gradovi širom zemlje redovito su izloženi opasnom zagađenju zraka koje narušava zdravlje, dobrobit i ekonomski prosperitet stanovništva. Zajedno s opštinama, kantonima i međunarodnim partnerima, Ujedinjene nacije su podržale praktična rješenja u oblasti energetskoj efikasnosti, ali je potreban širi višesektorski pristup kako bi se iskoristile mogućnosti koje proizlaze iz COP26 konferencije, Zelene agende Evropske unije i Plana ekonomskih ulaganja za zemlje zapadnog Balkana – pomenula je. 

Također, naglasila je kako preduzetnici često kažu da smatraju da njihovim naporima da osnaže i razviju privatni sektor nedostaju podrška i priznanje, “dok će UN i ove godine potaknuti četvrtu generaciju poslovnih pionira održivog razvoja (SDGs Business Pioneers), prepoznajući na taj način preduzetnike koji prilagođavaju svoje poslovanje kako bi bili društveno i ekološki odgovorniji, a potrebno je djelovati šire kako bi se razvoj privatnog sektora pratio politikama koje olakšavaju poslovanje, i poticajima za privlačenje više stranih ulaganja i konkurentnog izvoza”.

Dodaje kako ovo partnerstvo pruža osnovu za ponovno osmišljavanje obrazovanja, nudeći razvoj vještina za 21. vijek, vještina koje su prilagođene modernim tržištima rada, zatvarajući i digitalni jaz i podržavajući nastavnike/ce sa usavršavanjem.

Ekonomski rast

– I dok će 2022. nedvojbeno biti obilježena kontinuiranim političkim polemikama uoči opće izborne kampanje, predstavnici naroda imaju odgovornost dati prioritet hitnom društvenom i ekonomskom oporavku i reformama koje su od koristi svim građanima – rekla je Mekdonald.

Potcrtava kako je poticanje održivog, uključivog i društveno odgovornog ekonomskog rasta ključna odgovornost institucija Bosne i Hercegovine.

– Budući da hiljade i hiljade građana svake godine napušta zemlju u potrazi za boljom perspektivom u inozemstvu, a procjenjuje se da 47 posto mladih razmišlja o odlasku iz zemlje, socio-ekonomski oporavak ne može se jednostavno ‘ostaviti za kasnije’. Čelnici i institucije BiH nemaju vremena za gubljenje – poručila je Mekdonald u autorskom tekstu, saopćeno je iz UN-ove misije u BiH.

avaz

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close