Uncategorized

Objavljena studija “Politika revizonizma: Negiranje zločina i genocida u BiH 1992–2025.”

U izdanju Univerziteta u Sarajevu – Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava ovih dana objavljena je istraživačka studija pod naslovom “Politika revizionizma: Negiranje zločina i genocida u Bosni i Hercegovini 1992–2025.”

Autori novog djela u izdanju Instituta su Dr. Jasmin Medić. Dr. Hikmet Karčić, Dr. Muamer Džananović i Dr. Elvedin Mulagić.

Metode negiranja genocida

Ova studija pruža integralni pregled strategije i metoda negiranja zločina i genocida u Bosni i Hercegovini u periodu 1992‒1995., od početka počinjenja zločina 1992. godine do danas. Ona je rezultat preliminarnog istraživanja provedenog s ciljem identifikovanja najvažnijih ideoloških aktera i najvažnijih diskursa prisutnih na ovim prostorima u zadnje tri decenije.

– Dok svijet obilježava usvajanje prve godišnjice Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, pojavljuje se temeljna studija koja detaljno razotkriva sistemske pokušaje negiranja istine, historijskih činjenica i pravosnažnih presuda međunarodnih sudova – navode s Instituta.

Obrasci poricanja

Advertisement

0 seconds of 0 secondsVolume 0%

Autori, dokumentiraju obrasce poricanja, manipulacije i propagande od političkih govornica do obrazovnih institucija. Zbog toga je ovo djelo snažan odgovor revizionizmu, koji već tri decenije podriva pravdu, vrijeđa žrtve i prijeti kolektivnom sjećanju.

– Smatramo da je neophodno analizirati navedene pojave zbog stava da su one jedan od generatora destabilizacije političkih prilika u Bosni i Hercegovini. Za potrebe ove studije istraživanjem su obuhvaćeni najpoznatiji i najčešći slučajevi negiranja genocida nad Bošnjacima uz fokus na negiranju genocida u “sigurnoj zoni” UN Srebrenica i zločina počinjenih u Prijedoru, Tuzli i Sarajevu – navode autori u uvodu.

Politika revizionizma: Negiranje zločina i genocida u BiH 1992–2025.. Facebook

Negiranje postojanja logora

Iz negiranja postojanja logora na području prijedorske općine kao i negiranja dokazane činjenice da je nesrpsko stanovništvo prilikom kretanja gradom Prijedorom bilo primorano nositi bijele trake oko ruke; masakra na tuzlanskoj Kapiji, sarajevskih Markala i masakra nad civilima u redu za hljeb u sarajevskoj Ulici Vase Miskina, te brojnih drugih zločina i u konačnici negiranja genocida u Srebrenici i oko nje 1995. godine vidljiv je cjelokupan obrazac institucionalnog negiranja zločina koji traje u većem ili manjem intenzitetu u posljednjih trideset godina.

– Slučajevi negiranja zločina predstavljeni u ovoj studiji samo su segmentarni uvid u kompleksan ideološki aparat koji sistematski decenijama nastoji revidirati, omalovažavati i negirati zločine i genocid u Bosni i Hercegovini.

Ističemo da su njemački sudovi, pored spomenutih presuda međunarodnih sudova, donijeli nekoliko presuda kojima su zločini počinjeni u nekoliko drugih općina u Bosni i Hercegovini okvalifikovani genocidom. Fokus ovog rada je na strategiji negiranja od vodećih političkih struktura Srbije i RS, medija u službi ideologije negiranja i vladajućih struktura u Srbiji i RS te provedenih projekata u svrhu negiranja počinjenih zločina, a koje su finansirale vlasti Srbije i RS – istaknuto je.

Studija će biti dostupna i na engleskom jeziku, s ciljem da se istina o onome što se dogodilo u Bosni i Hercegovini prenese međunarodnoj javnosti, naučnoj zajednici i institucijama širom svijeta, navode autori.

avaz

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close