Uncategorized

Pogledajte šta je sve predviđeno budžetom FBiH ‘teškim’ 8,2 milijarde KM

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je, na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Federalnog ministarstva finansija utvrdila Prijedlog budžeta Federacije BiH za 2025. godinu u iznosu od 8.248.547.700 KM, koji se po hitnom postupku upućuje Parlametu FBiH.

Sveukupni prihodi, primici i razgraničenja u ovogodišnjem prijedlogu budžeta predstavljaju povećanje od 773,7 miliona KM ili nešto više od 10 posto u odnosu na Budžet Federacije BiH za 2024. godinu.

Kako je navedeno u obrazloženju za hitni postupak, djelovanje Vlade Federacije BiH, prilikom planiranja i izrade ovogodišnjeg budžeta, usmjereno je ka finansiranju rashoda i izdataka koji su utemeljeni na zakonskoj osnovi (servisiranje duga, plate, naknade i doprinosi, penzije, transferi za boračku populaciju, socijalne kategorije i zdravstveni sektor), kao i održavanju dugoročne stabilnosti i likvidnosti Budžeta Federacije BiH. Slijedom navedenog, a s ciljem održavanja kontinuiteta budžetskog procesa u Federaciji BiH, pristupilo se hitnoj izradi Budžeta Federacije BiH za 2025. godinu, a sve u svrhu provedbe definisanih programa i mjera koji su namijenjeni kao podrška domaćoj privredi i poljoprivredi, zatim zdravstvenom sektoru, socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva i jačanju standarda građana.

Najznačajnija izdvajanja odnose se na privredu, socijalnu zaštitu, sigurnost, infrastrukturu i društveni razvoj.

Kako je obrazloženo iz Federalnog ministarstva finansija, ovim prijedlogom budžeta, između ostalog, nastavljena je praksa podrške kantonima kroz finansijsku pomoć kantonalnim budžetima za provođenje strukturalnih reformi od 200 miliona KM namijenjenih jačanju kapaciteta kantona. Ovo ulaganje omogućava efikasniju implementaciju reformi, unapređenje javnih usluga i povećanje fiskalne stabilnosti kantonalnih budžeta. Današnjim zaključkom precizirano je da će Vlada Federacije BiH od ovog iznosa obavezati kantone da 10 posto dodijeljenih sredstava iskoristi za unapređenje zdravstvenih usluga po kantonima.

Također, Prijedlogom budžeta predviđena je finansijska pomoć od 50 miliona KM gradovima i općinama za sanaciju šteta od poplava. Ovo izdvajanje pokazuje odgovoran pristup Vlade Federacije BiH prema općinama i gradovima pogođenim prirodnim nepogodama. Planirana sredstva će omogućiti bržu obnovu infrastrukture i povratak normalnog života građanima.

Subvencioniranje subjekata male privrede u iznosu od 100 miliona KM namijenjeno je da pomogne privredi nakon donošenja Odluke Vlade Federacije BiH prema kojoj će najniža plata iznositi 1.000 KM. Vlada Federacije BiH je predvidjela program subvencioniranja iz Budžeta Federacije BiH, gdje je predviđeno da će se subjektima male privrede uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate u Federaciji BiH.

Tekući transfer Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH povećan je za 20 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu i jasno pokazuje predanost jačanju zdravstvenog sistema. Ovaj rastomogućava bolje osiguranje zdravstvenih usluga za građane, posebno u oblasti reosiguranja i pokrivanja skupih medicinskih tretmana. Planiranje transfer iz Budžeta Federacije BiH u iznosu od 77 miliona KMFederalnom zavodu osigurana i reosiguranja, od čega 70 miliona KM za programe Federalnog fonda solidarnosti, što je najveće izdvajanje do sada.

Pored navedenog, planiran je novi transfer za kliničke centre u Federaciji BiH u iznosu od 45 miliona KM. Ova sredstva potvrđuju opredijeljenost za unapređenje zdravstva kroz doprinos modernizaciji opreme i poboljšanje kvalitete zdravstvenih usluga na sekundarnom i tercijarnom nivou.

Nadalje, kao rezultat povećanja minimalne plate na 1.000 KM u Prijedlogu budžeta za ovu godinu u odnosu na prošlu, predviđeno je i povećanje transfera na ime provođenja Zakona o roditeljima njegovateljima za 10 miliona KM, dok se za 33 miliona KM povećavajuizdvajanja za dječiji dodatak. Radi se o jačanju podrške ranjivim kategorijama društva, te osiguravanju jednakosti i dostupnosti prava na cijelom području Federacije BiH.

Tekući transferi pojedincima planirani su u iznosu od 4.741,3 miliona KM, što je za 429,3 miliona KM više u odnosu na 2024. godinu. Najznačajnije povećanje se odnosi na transfere u okviru Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, obzirom na očekivanu stopu redovnog usklađivanja penzija.

Povećanje za više od 332 miliona KM za isplatu penzija po raznim zakonskim osnovama ukazuje na kontinuiranu podršku penzionerima i osiguranje stabilnosti njihovih prihoda. Namijenjena sredstva omogućavaju redovno usklađivanje penzija, što dodatno doprinosi poboljšanju životnog standarda starijih osoba. Izdvaja se i pomoć penzionerima za liječenje preko udruženja u iznosu od 2,6 miliona KM. Povećanje od 1,6 miliona KM za ovu stavku potvrđuje brigu o zdravlju penzionera i osigurava lakši pristup potrebnim medicinskim uslugama.

Također, povećanje od 9,8 miliona KM za invalidnine potvrđuje predanost podršci boračkoj i invalidskoj populaciji. Dodatno osigurava stabilne prihode za osobe s ratnim i vojnim invaliditetom, unapređujući njihov životni standard. Kapitalni transferi pojedincima u iznosu od 2,5 miliona KM, predviđeni za nabavku automobila za invalide kroz Budžet Federacije BiH za 2025. godinu, predstavljaju nastavak u pružanju podrške jednoj od najosjetljivijih kategorija društva.

Planirani transfer od 26 miliona KM za civilne žrtve rata osigurava nastavak podrške onima koji su pretrpjeli strahote rata. Povećanje transfera za lica s invaliditetom od 40 miliona KM predstavlja značajan korak ka podršci osobama sa invaliditetom. Namijenjena sredstva omogućavaju bolji pristup neophodnim uslugama i dodatnu pomoć zapoboljšanje kvaliteta života.

Zadržavanje stabilnog iznosa od 45 miliona KM za raseljena lica i povratnike osigurava nastavak pomoći ovoj osjetljivoj grupi. Planirana sredstva omogućavaju integraciju povratnika i podršku za održiv povratak na njihove prijeratne lokacije.

Subvencije privatnim preduzećima i poduzetnicima odvijaju se najvećim dijelom kroz podsticaj za poljoprivredu u iznosu od 183 miliona KM, što predstavlja povećanje od osam miliona KM u odnosu na prošlu godinu. Imajući u vidu da poljoprivreda u Federaciji BiH bilježi značajan napredak zahvaljujući strateškim mjerama i programima resornog ministarstva kroz podršku poljoprivrednicima, povećanje investicija i unapređenje infrastrukture, sektor poljoprivrede jača svoju ulogu kao jedan od temelja ekonomskog razvoja i prehrambene sigurnosti u Federaciji BiH.

Sredstva u iznosu od 36 miliona KM planirana za izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju sportske infrastrukture sigurno su značajna podrška daljoj izgradnji i adaptaciji sportske infrastrukture, što je od ključne važnosti za razvoj sporta u BiH. Pored navedenog, izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija institucija kulture u iznosu od 15 miliona KM su ključna za unapređenje kulturne infrastrukture u BiH, čime se direktno doprinosi očuvanju i unapređenju kulturne baštine, kao i podsticanju kreativnosti i kulturnog razvoja.

Ulaganje u Projekat zapošljavanja u iznosu od 28 miliona KM, kroz Sporazum sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj (IBRD), pruža značajan poticaj tržištu rada. Sredstva podržavaju otvaranje novih radnih mjesta, smanjenje nezaposlenosti i unapređenje vještina radne snage.

Kapitalni transferi javnim preduzećima u Prijedlogu ovogodišnjeg budžeta Federacije BiH planirani su u iznosu od 265,2 miliona KM. Najznačajniji planirani transferi u okviru ovog ekonomskog koda su za izgradnju autocesta, brzih cesta, magistralnih i drugih cesta u iznosu od 150 miliona KM, zatim za unapređenje avioprometa FBiH 12 miliona KM za nastavak izgradnje Aerodroma Bihać, te Projekt rekonstrukcije magistralnog vrelovoda grad Tuzla u iznosu od pet miliona KM, dok je kapitalni transfer javnim preduzećima za putnu infrastrukturu 89 miliona KM, namijenjenih za JP Autoceste FBiH i JP Ceste FBiH za nastavak realizacije prioritetnih projekata.

Vlada Federacije BiH danas je utvrdila i Prijedlog zakona o izvršavanju Budžeta FBiH za 2025. godinu, koji se po hitnom postupku upućuje u parlamentarnu proceduru.

Na današnjoj sjednici Vlada Federacije BiH je zaključkom prihvatila Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za 2025. godinu i Odluku o načinu izvršavanja Finansijskog plana ovog zavoda za 2025. godinu. Utvrdila je i Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan i Odluku o načinu izvršavanja Finansijskog plana ovog zavoda koji je uputila Parlamentu FBiH.

Također, zaključkom je prihvaćen i Finansijski plan Federalnog zavoda za zapošljavanje za 2025. godinu i procjena plana za 2026. i 2027. godinu i Odluka o izvršavanju Finansijskog plana ovog zavoda za 2025. godinu. Utvrđen je i Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Federalnog zavoda za zapošljavanje za 2025. godinu i procjenu plana za 2026. i 2027. godinu i Odluku o izvršavanju Finansijskog plana ovog zavoda za 2025. godinu, koji je uputila Parlamentu FBiH.


(Vijesti.ba)

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close