Goražde

OKRUGLI STO O TEMI „ZLOČINI U PODRINJU 1992-1995“. U ORGANIZACIJI MUFTIJSTVA GORAŽDANSKOG

U okviru obilježavanja godišnjice Genocida u Srebrenici i zločina u Prijedoru i dolini Sane, predsjedavajuća Skupštine i premijerka Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Aida Sirbubalo i  Aida Obuća te ministar za boračka pitanja Edin Aganović uzeli su učešće na okruglom stolu o temi „Zločini u Podrinju 1992-1995“. čiji organizator je Islamska zajednica u BiH, odnosno Muftijstvo goraždansko.

Okrugli sto održan je u prostorijama Islamskog-kulturnog centra u Goraždu, a uvodno obraćanje o ovoj značajnoj temi dali su muftija goraždanski Remzija ef. Pitić i direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice Razim Čolić.

„Iskustvo zuluma na ovim prostorima naš narod pamti više od dva stoljeća, a mi prvi put govorimo o onom šta nam se događalo, s obzirom da smo imali periode kada niko ništa nije smio kazivati.  Sada imamo priliku na osnovu činjenica, fakata i utemeljenih istina da mi govorimo o sebi i o tome šta nam se  događalo, iz razloga što smo se izborili da imamo državu Bosnu i Hercegovinu. Islamska zajednica ovim potezom ukazala je da brižno stoji uz svoj narod i čini sve sa svoje strane kako bi činjenice o zločinu, genocidu i zločinu protiv čovječnosti  koji su počinjeni diljem BiH postale poznate i jasne i o kojim bi se jasno govorilo“-kazao je muftija goraždanski Remzija ef. Pitić.

Na potrebu stalnog ukazivanja na zločin koji se desio na ovim prostorima govorio je i direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice Razim Čolić.

„Naša odluka je da govorimo o genocidu u BiH, jer osjećamo da je ta tema manje zastupljena. To ćemo raditi dok ne dođemo u svako mjesto u BiH, gdje su počinjeni zločini, nastojeći da o njemu govorimo  ne samo kao fenomenu već i konkretnim stvarima koje su se dešavale, ne amnestirajući niti jedan narod, jer zločin je zločin i mi ga želimo osuditi“-riječi su direktora Čolića.

U prvoj sesiji okruglog stola o temi  „Eliminisanje Drine kao granice“ s akcentom na kontinuitet srpske nacionalnističke politike govorio je uvaženi historičar Jasmin Medić, dok je  temi  „“Genocid nad Bošnjacima Podrinja 1992-1995- trideset godina poslije”, govorio Muamer Džananović, dugogodišnji stručnjak sa Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.

Druga sesija započela je temom „Pamtimo Višegrad-zločini nad Bošnjacima 1992. i 1993.godina o kojoj je govorio Ermin Kuka sa Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu , a u nastavku se govorilo o temama „Zločini na području općine Rogatica 1992-1995. “i „Memorijalizacija genocida u Podrinju; stanje i perspektive” o kojim su govorili Almir Grabovica, također sa Instituta  i Hikmet Karčić ispred Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka.

bpkg.gov.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close