Održan naučni skup i izložba pod nazivom “Dokumentovan, a nepresuđen genocid”

Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” u saradnji s Ministarstvom za boračka pitanja BPK organizirala je naučni skup i izložbu pod nazivom “Dokumentovan, a nepresuđen genocid” čiji su autori stručnjaci iz oblasti istraživanja zločina i genocida Muamer Džananović, Jasmin Medić i Hikmet Karčić. Ovom događaju prisustvovali su i premijer BPK Goražde Edin Ćulov te ministar za boračka pitanja Avdo Mirvić.
“Mladi tim stručnjaka radio je na ovom projektu i u tu svrhu oni su pregledali stotine dokumenata, te odabrali one na kojima se jasno dokazuje da se genocid nije samo desio u Srebrenici, nego i u Foči, Zvorniku, Višegradu. Moram istaći da nije bilo heroja i otpora u Goraždu sigurno bi danas govorili i o genocidu u ovom gradu”, kazao je Hajrudin Ćuprija, direktor Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine.
On je istakao da su naučna istraživanja i provjerljivost rezultata do kojih se dođe naučnim metodama jedini garant utvrđivanja istine te da je jedan od ciljeva ovog naučnog projekta doprinos borbi protiv falsificiranja naše bliske prošlosti.
“Uzevši u obzir da živimo vrijeme borbe za narativ o počinjenom genocidu nad Bošnjacima jako je važno dati naučni odgovor na kvazi-naučne projekte. To je moralna obaveza prema žrtvama, ali i prema sadašnjim i budućim generacijama”, kazao je Ćuprija.
Stručnjaci su za potrebe projekta Arhiva Federacije u višemjesečnom radu selektirali određeni broj dokumenata neophodan za formu izložbe. Radi se o primarnoj građi srpskih političkih i vojnih lidera i izvršilaca zločina nad Bošnjacima u kojima se na direktan ili indirektan način priznaje počinjenje zločina.
“Cilj ove izložbe je da se suprotstavimo narativima i pokušajima mijenjanja historije. Oni koji su planirali, pripremali i proveli agresiju i genocid imaju jako puno sljedbenika koji danas njih veličaju i slave i tako žele da naprave za nadolazeće generacije od žrtve zločinca, a od zločinca žrtvu. U proljeće ‘92. kako Goražde, tako i cijelo Podrinje doživjelo je agresiju i masovne zločine sve s ciljem stvaranja “Velike Srbije” i u tim prostorima nema mjesta za druge, odnosno za one koji nisu Srbi. Mi iz svoje pozicije trebamo da radimo ono što najbolje možemo i znamo, ja govorim sa pozicije nauke i trudim se na taj način dam doprinos u borbi za istinu i da istinu ne prepustimo zaboravu”, kazao je dr. Muamer Džananović.
Iz tih dokumenata dokazano je da je namjera za izvršenje genocida nad Bošnjacima i svjesnost činjenja barbarskih zločina nad civilima naređivana u kontinuitetu od početka do kraja agresije na širem prostoru nezavisne, suverene, međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine. Time su u značajnoj mjeri doprinijeli borbi za istinu o genocidu nad Bošnjacima, a većem dijelu bosanskohercegovačke i šire javnosti po prvi put predočili veoma značajne dokumente u kojima se nedvosmisleno prepoznaje karakter rata u Bosni i Hercegovini.
“Velika je stvar da se večeras baš u ovom herojskom gradu održava ova promocija. Goražde je trn u oku svima onima koji su planirali da naprave “Veliku Srbiju” i da Bošnjake svedu na statističku grešku ili da ih potpuno odvedu u nestanak. Kolege autori i ja, osjetili smo potrebu da prezentujemo ove dokumente kojima se pokazuju jasne namjere agresora. U tim planovima se vidi da je jedan od ciljeva bio sprečavanje demografskog porasta Bošnjaka, a jedan od načina jeste svakako bio genocid”, kazao je dr. Jasmin Medić.
Promotori i autori naučnog skupa i izložbe sutra će u Goraždu promovisati knjigu “Nastanak Republike srpske: od regionalizacije do strateških ciljeva (1991-1992)” u izdanju Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu i Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu.
bpkg.gov.ba