Uncategorized

Obilježeni Dani otpora u Goraždu: Bosna se sačuvala na Drini

Goražde je danas u znaku obilježavanja manifestacije “Dani otpora” kojom u ovom gradu baštine sjećanja na period prije 33 godine kada su goloruki stanovnici grada na Drini stali u odbranu grada koji je 4. maja 1992. godine napadnut sa okolnih brda.

U jedinom tada slobodnom gradu na Drini utočište su pronašli ljudi protjerani iz okolnih gradova koji su zajedno sa Goraždanima stali u odbranu grada koji je postao sinonim za hrabrost i simbol odbrane BiH.

Bosna se sačuvala na Drini, poručeno je danas sa centralne manifestacije obilježavanja koja je održana na platou spomenika palim braniocima Goražda.

“Opstankom Goražda sačuvala se Bosna i Hercegovina, ovakva kakva jeste. Tadašnja JNA uz pomoć paravojnih formacija napala je goloruki narod ovog kraja. Stanovništvo iz susjednih gradova Višegrada, Rogatice, Čajniča, Foče… slilo se u Goražde i, po nekim procjenama, u to vrijeme ovdje je bilo oko 70.000 ljudi”, podsjetio je Mensad Arnaut, kantonalni ministar za boračka pitanja.

Na platou centralnog spomenika poginulim braniocima Goražda danas su se okupili bivši borci, delegacije vlasti, brojni građani na manifestaciji koja je priređena u sklopu ovogodišnjih dana otpora. Njima se obratio i Suad Došlo, nekadašnji pomoćnik komandanta za moral u Prvoj Drinskoj brigadi govoreći o značaju formiranja brigade u tom periodu.

“Prva drinska brigada bila je prva jedinica ranga brigade formirana na teritoriji Republike Bosne i Hercegovine u okviru Armije BiH. Pripreme za njeno formiranje trajale su od polovine aprila do polovine maja 1992. godine, a započete su na inicijativu grupe patriota predvođenih Zaimom Imamovićem. On je, zajedno sa grupom oficira, stigao pješice preko Igmana i odmah se uključio u organizaciju općenarodnog otpora protiv agresije na ovom području. Zahvaljujući svom znanju, iskustvu i neustrašivoj posvećenosti, Zaim Imamović je danonoćno obilazio sela i grad Goražde, okupljao narod i organizovao jedinice koje su bile ključne za odbranu ovog kraja. Njihova hrabrost, odlučnost i nesebična žrtva trajno su upisani u temelje naše slobode, a naša je obaveza da čuvamo sjećanje na njih i prenosimo ga budućim generacijama”, poručio je Došlo.

Centralnoj manifestaciji prethodilo je polaganje cvijeća na mezar Halida Hubjera i saboraca te spomenik ubijenoj djeci Goražda. Program na centralnom spomen obilježju upotpunili su članovi amaterske pozorišne scene Centra za kulturu Goražde te učenici Osnovne muzičke škole “Avdo Smailović”.

U gradskoj Art galeriji danas je otvorena i izložba posvećena ženama borcima Armije RBIH u organizaciji Arhiva F BIH, te Udruženja žena pripadnica Armije RBIH BPK Goražde i Bošnjačke zajednice kulture Preporod.

U opsadi Goražda dugoj 1.336 dana izgubljeno je vise od 4.000 života.

klix.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close