Novosti

Šta donosi zabrana posjete Lavrova, koji je interes i kako bi Rusija iskoristila incidente u regionu

Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov ipak neće doputovati u službenu posjetu Srbiji.

Lavrov je reakcijom Bugarske, Sjeverne Makedonije i Crne Gore onemogućen doći u posjetu Srbiji nakon što su ove zemlje zatvorile svoj zračni prostor za avion kojim je Lavrov trebao doputovati.

Politički analitičar Jahja Muhasilović smatra da će se ovakve stvari dešavati i u budućnosti.

– Ovo je pokazatelj da će svaka zemlja u okruženju gledati prvenstveno svoj nacionalni interes. Mislim da emocionalni dio postaje sve manje bitan kada je u pitanju odnos s Rusijom – kaže Muhasilović za Faktor.

Smatra da je neuspjeh Rusije u Ukrajini velika prilika za Balkan.

– Po Balkan bi bilo jako štetno da je Rusija ostvarila veliki uspjeh u Ukrajini. Ova međupozicija neuspjeha u kojoj se Rusija nalazi idealna je prilika da se naš region konačno zaokruži i zakorači u Evropsku uniju – tvrdi Muhasilović.

Vojni analitičar Nedžad Ahatović ističe da je ova situacija očekivana, te da je prouzrokovana ruskim agresivnim ponašanjem.

– Čudi me da Moskva nije očekivala ovakvu reakciju Zapada. Mislim da je bilo sasvim logično da se Lavrovu zabrani dolazak i posjeta. Kremlj će ovo iskoristiti u svoje interese koje će kasnije prebaciti na društvene mreže i medije koji podržavaju Rusiju. Sama namjera Lavrova da posjeti Beograd bila je propagandni čin na kojem se u suštini gradi dalji ruski narativ u regionu, a koji će i dalje biti prisutan – kaže Ahatović za Faktor.

Ističe da je ovo još jedan spektakl Kremlja gdje žele pokazati da ne odustaju od Balkana.

– Srbiji ova posjeta Lavrova nije trebala. To je svima jasno, pa i Aleksandru Vučiću. Srbija se nalazi u teškoj situaciji. Suočena je sa pritiscima oko uvođenja sankcija Rusiji. Od Srbije se vrlo jasno traži da prizna Kosovo, nastavi sa EU integracijama i neutralište Dodika – smatra Ahatović.

Srbija, kaže on, više nema izbora, te da “srednji put” kojim je do sada išao Aleksandar Vučić više nije održiv.

– Veliki je interes Rusije u Bosni i Hercegovini. Jasno se vidi za šta se oni zalažu. Ukinuli bi OHR gdje više ne bi bilo međunarodnog tumačenja Dejtonskog sporazuma i Narodna Skupština Republike Srpske bi zauzimala političke stavove, odnosno prihvatala ili neprihvatala presude Ustavnog suda BiH. Jasno je da žele stvoriti dodatni haos i komplikacije i dati podršku secionističkim ciljevima koje Dodik ima. Tu im trenutno fali podrška Srbije i Beograda. Postoje stranke koje bi podržale takve namjere Rusije, ali zvanični Beograd još uvijek nema spremnost to da uradi – kazao je.

Podsjeća da je Rusija u nekoliko navrata izlazila u susret Srbiji, spominjući kada je ruski veto blokirao Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama. To će, smatra Ahatović, vrlo brzo Srbiji doći na naplatu.

– Bilo koji incident koji bi se desio na Balkanu, Rusija bi ga iskoristila kako bi se stavila u bolju pregovaračku poziciju kada je u pitanju Ukrajina – zaključuje Ahatović.

Faktor

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close