Uncategorized

Nikšić: Vlada FBiH je finansijski stabilna i najmanje zadužena u regiji i šire

Premijer FBiH Nermin Nikšić obratio se na konferenciji “Energetski zaokret put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija” te je poručio da je Federacija BiH finansijski stabilna.

On je istakao da će govornicu iskoristiti da 15 dana prije druge godišnjice od imenovanja Vlade FBiH prezentira jedan dio onoga što je urađeno.

“Danas, kada govorimo o Federaciji Bosne i Hercegovine, prvi podatak koji valja istaknuti u vrijeme globalne finansijske nestabilnosti i nepoznanica koje se vežu uz poslovne i finansijske tokove, jeste stepen zaduženja. Neću se čak ni osvrtati na laži koje su od početnih priča zaduživanja koje federaciju vodi u dužničko ropstvo do optužbi kako sprečavamo razvoj jer se ne zadužujemo”, kaže Nikšić.

Dodaje da dug BiH, koji iznosi 25,4 posto BDP-a u odnosu na prosječnu zaduženost u Evropskoj uniji koja je 88,2 posto BDP-a, a pogotovu najzaduženije države Evropske unije poput Grčke sa 158,2 posto BDP-a, preko Italije, Francuske ili Belgije koje su sve preko 100 % BDP zadužene izgleda minorno.

“Tako izgleda čak i u odnosu na zemlje u okruženju, Crnu Goru sa 61,32 posto BDP-a, Hrvatsku 59 posto, te Srbiju 44,3 posto. Ni dug RS od 38 posto BDP nije pretjerano velik, pa ipak ostaje činjenica da je sa 18,6 posto duga u odnosu na bruto društveni proizvod Federacija Bosne i Hercegovine najmanje zadužen ekonomski prostor ne samo u regiji nego i šire”, ističe Nikšić.

Kaže da je prije dvije godine Vlada FBiH preuzela dug Federacije u iznosu od 24,3 posto BDP-a, koji je smanjen za nešto manje od 6 indeksnih poena, odnosno u odnosu na ukupan dug, smanjen je za 25 posto.

“Dakle, Federacija Bosne i Hercegovine je finansijski stabilna, sigurna i razvija se. Ovo je ocjena vodećih svjetskih institucija za procjenu kreditnog rejtinga koje su dodijelile Federaciji Bosne i Hercegovine kreditni rejting B3, sa stabilnim izgledima, odnosno potvrdile stabilne izglede Federacije BiH uz ocjenu B+/B. Naravno, postoje i brojni izazovi u pogledu održanja finansijske stabilnosti unapređenja uslova za investicije”, navodi.

Naveo je da na tržišti rada nisu zabilježeni nikakvi dramatični trendovi, a kaže i da je u poređenju sa istim periodom prošle godine neznatno veći broj zaposlenih.

Kazao je i da je stanje koje je nova uprava zatekla u Elektoprivredi BiH bilo katastrofalno.

“Zatečen je dug od 140 miliona KM u kompaniji koja bi po svim parametrima morala biti profitabilna. Održavanje infrastrukture je bilo sramotno, nepostojeće. Samo fotografije zapuštenih pogona su dovoljne da se zapitate šta su ljudi radili, ako išta. Usprkos svemu i dalje imamo cijenu električne energije među najnižim u Evropi. Također, 430.000 građana nije obuhvaćeno bilo kakvim poskupljenjem. Za 50 posto građana čiji su računi od 50 do 80 KM povećanje se kretalo od 0,04 feninga do maksimalno 30 feninga dnevno”, zaključuje Nikšić.

klix.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close