Njemačka ekonomija i dalje u krizi, ove godine se očekuje rast za samo 0,1 posto

Njemačka ekonomija i dalje je u krizi koju karakterišu značajne unutrašnje i vanjskopolitičke promjene početkom 2025., a ove godine se očekuje skromni privredni rast za 0,1 posto.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
To je navedeno u najnovijoj Zajedničkoj ekonomskoj prognozi koju dvaput godišnje objavljuje njemačko savezno Ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske mjere, prenosi Telegraf.rs.
Projekcija nepovoljna
Projekcija je znatno nepovoljnija u odnosu na prethodnu procjenu kada se očekivao ekonomski rast Njemačke od 0,8 posto.
Kako se navodi u prognozi, neizvjesnost ekonomske politike u Njemačkoj je velika, posebno zbog promjene vlasti, a protekcionistička trgovinska politika Sjedinjenih Američke Država predstavlja dodatno opterećenje.
Advertisement
0 seconds of 12 secondsVolume 0%
– Ekonomska slabost u Njemačkoj je i ciklične i strukturne prirode. Njemačke kompanije se suočavaju sa intenzivnom međunarodnom konkurencijom, posebno iz Kine. Od energetske krize, dio proizvodnje u energetski intenzivnoj industriji je također trajno izgubljen. Smanjenje broja zaposlenih i visok nivo birokratije pogoršavaju strukturne slabosti njemačke privrede. Ostaje nejasno kako će nova njemačka vlada odgovoriti na ove izazove. Ipak, ustavni amandmani daju veći prostor za dug, koji se može iskoristiti za odbranu, zaštitu klime i infrastrukturu – dodaje se u izvještaju.
Eksperti očekuju posebno složenu situaciju od aprila do oktobra 2025. zbog američke carinske politike koja će prema njihovom mišljenju odložiti privredni oporavak Nemačku i prognoziraju ekspanzivniju fiskalnu politiku za stimulaciju ekonomije u narednom periodu.
Rast BDP-a
Predviđa se da će njemački BDP porasti za 1,3 posto u narednoj godini.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
– Američka trgovinska politika predstavlja znatne rizike za ekonomski razvoj Njemačke. Najavljena povećanja tarifa ukazuju na moguću eskalaciju, čiji bi negativan uticaj na obje ekonomske oblasti mogao biti veći nego što se pretpostavlja u trenutnoj prognozi – upozoravaju stručnjaci u prognozi koja je objavljena na web stranici Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
avaz