Uncategorized

Koja kategorija boraca ima pravo na starosnu penziju sa završenih 55 godina života i najmanje 15 godina staža?

Jedno od čestih pitanja koje građani postavljaju Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje jeste po kojim se propisima još može ostvariti penzija, pored Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.Kako je navedeno iz Zavoda PIO, jedan od tih propisa je Zakon o vremenom povoljnom penzionisanju branilaca odbrambeno-oslobodilačkog rata.

Moraju biti godinu dana na birou prije odlaska u penziju – Propisano je da pripadnici Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH, HVO, MUP-a RBiH…) kojima je priznato učešće u odbrani Bosne i Hercegovine u trajanju od najmanje tri godine i koji nisu dezertirali, izuzetno stiču pravo na starosnu penziju u iznosu najniže penzije isplaćene za taj mjesec u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju i prije završenih 65 godina života, pod uvjetom da imaju najmanje 20 godina penzijskog staža i da su najmanje 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za penzionisanje, prema ovom zakonu, bili na evidenciji Službe za zapošljavanje – navode, između ostalog, iz Zavoda PIO.Penzija se može ostvariti i po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH.- Zakonom o službi u Oružanim snagama BiH propisani su između ostalog i uvjeti za priznavanje prava na starosnu penziju, prijevremenu starosnu penziju, invalidsku i porodičnu, za vojne osiguranike. Vojni osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kada navrši 55 godina života i najmanje 30 godina penzijskog staža. Zatim, stiče pravo na starosnu penziju kada navrši 40 godina penzijskog staža, bez obzira na godinu života – navodi se.U penziju se može i prema Zakonu o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i članova njihovih porodica.- Uvjeti za ostvarivanje prava po ovom propisu regulisani su članom 13. Zakona i to na način da dobitnik ratnog priznanja ili odlikovanja iz člana 2. stav 1. ovog zakona stiče pravo na punu starosnu penziju sa navršenih 35 godina penzijskog staža, bez obzira na godinu života, odnosno pravo na starosnu penziju kada navrši 55 godina života i najmanje 15 godina penzijskog staža, pod uvjetima i na način propisan Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju – naveli su.

Ratni vojni invalidi i puna starosna penzija Penzija se može ostvariti i na osnovu Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica.- Propisano je da pripadnici oružanih snaga koji su pod uvjetima i na način utvrđen federalnim propisima ostvarili status ratnog vojnog invalida, a kod kojih je utvrđena nesposobnost za privređivanje, isključivo kao posljedica oštećenja organizma zbog rane, povrede ili bolesti, po kom osnovu su i ostvarili vojni invaliditet. Zatim, kojima je priznat poseban staž u dvostrukom trajanju i koji nisu bili osiguranici u vrijeme stupanja u oružane snage, imaju pravo na invalidsku penziju, pod uvjetima propisanim u Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju – pojašnjavaju u Zavodu PIO FBiH.Propisano je da ratni vojni invalidi stiču pravo na punu starosnu penziju sa navršenih 35 godina penzijskog staža, bez obzira na godinu života, odnosno pravo na starosnu penziju kad navrše 55 godina života i najmanje 15 godina penzijskog staža, pod uslovima i na način propisan Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.

faktor.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close