Novosti

Jedna od najuticajnijih Amerikanki: Kazniti negiranje genocida

Deborah Esther Lipstadt, specijalna izaslanica Sjedinjenih Američkih Država za praćenje i suzbijanje antisemitizma, boravila je 11. jula u Srebrenici.

Od 1993. godine je profesorica moderne jevrejske historije i holokaust studija na Univerzitetu Emory u Atlanti, Georgia, SAD.

“Upravo sam se vratila iz Bosne i Hercegovine, gdje sam se sastala s članovima civilnog društva i vladinim zvaničnicima te prisustvovala obilježavanju 28. godišnjice genocida u Srebrenici.”- napisala je Lipstadt.

Naglasila je da “postoji zabrinjavajući trend u Bosni i Hercegovini u kojem pojedinci negiraju, iskrivljuju ili umanjuju genocid u Srebrenici i druge zločine počinjene tokom oružanog sukoba od 1992. do 1995. godine”.

– Ovo ne može proći nekažnjeno. Genocid u Srebrenici bio je stravičan trenutak u ljudskoj historiji, u kojem je više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka sistematski ubijeno jednostavno zbog njihovog etničkog i vjerskog identiteta. To je bio čin čistog mržnje i napad na ljudskost. Također se slažem s vama da je važno suočiti se s ovom bolnom prošlošću i osigurati da se ovakvi strašni događaji nikada ne ponove, navodi ona i doadaje


– Nijekanje ili umanjivanje genocida u Srebrenici vrijeđa sjećanje na žrtve i nanosi dodatnu bol preživjelima i njihovim porodicama. To ponovno otvara stare rane, otežava proces pomirenja i može potaknuti ljude da negiraju druge genocide. Također se slažem s vama da je važno suočiti se s istinom o prošlim događajima kako bismo osigurali da se stravični zločini poput ovog nikada ne zaborave i kako bismo radili na stvaranju bolje i pravednije budućnosti.” te je dodala da “Poštovanje sjećanja na žrtve i preživjele zahtijeva aktivno suprotstavljanje negiranju genocida. To podrazumijeva otvoreno suprotstavljanje onima koji pokušavaju iskrivljavati istinu i zajedničko djelovanje kako bi osigurali da se takvi zločini nikada ne ponove. Također se slažem s vama da je važno govoriti protiv takvih negacija i zajednički raditi na osiguranju da istina bude očuvana i da se počinioci odgovaraju za svoje zločine.

Ambasadorica Lipstadt je istakla da, “kao što su sve forme mržnje, diskriminacije i predrasuda međusobno povezane, tako je i negiranje.

– Neprijatna historija se lakše negira nego što se suočava s njom. Moje srce je uz preživjele genocida u Srebrenici, porodice žrtava i sve žrtve konflikta u Bosni i Hercegovini. Vaša hrabrost i otpornost nas inspirišu da se borimo protiv negiranja i težimo budućnosti zasnovanoj na istini, pravdi i miru.”


Ko je Deborah Esther Lipstadt

Deborah Esther Lipstadt je američka historičarka i diplomata, najpoznatija kao autorica knjiga “Negiranje Holokausta” (1993), “Povijest na Sudu: Moj Dan na Sudu s Nekažnjenim Negatorom Holokausta” (2005), “Suđenje Eichmannu” (2011) i “Antisemitizam: Ovdje i Sada” (2019).

Lipstadt je bila savjetnica Američkog muzeja Holokausta. Godine 1994., predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Bill Clinton je imenovao u Savjet za Memorijalni muzej Holokausta Sjedinjenih Američkih Država, gdje je služila dva mandata. 30. jula 2021., predsjednik Joe Biden ju je nominirao za Specijalnu izaslanicu Sjedinjenih Američkih Država za praćenje i suzbijanje antisemitizma. Potvrđena je glasovnom odlukom 30. marta 2022. godine i položila je zakletvu 3. maja 2022.

Lipstadt je 2023. godine proglašena jednom od 100 najutjecajnijih osoba na svijetu prema magazinu Time.

Glumica Rachel Weisz je tumačila ulogu Lipstadt u filmu “Denial” (2016), koji je baziran na njenoj knjizi iz 2005. godine “Povijest na Sudu: Moj Dan na Sudu s Davidom Irvingom”

U oktobru 2019., Lipstadt je napisala pismo uredniku objavljeno u The New York Timesu, koje je bilo inspirisano dodjelom Nobelove nagrade za književnost Peteru Handkeu. U pismu je napisala da Nobelov komitet dodjeljuje Handkeu platformu “koju ne zaslužuje” i da “javnost ne treba da je podržava”, dodajući da takva platforma može uvjeriti neke ljude da njegove “lažne tvrdnje moraju imati neku legitimnost”.

(Vijesti.ba)

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close