Izgradnja Hranjena na čekanju zbog izbora nadzorne službe: Probijeno 2,8 od ukupno 5,5 kilometara tunela

Radovi su obustavljani i u avgustu 2021., nakon što je na trećini posla potrošen veći dio od prvobitno planiranih 80 miliona K

Iako je probijanje tunela Hranjen trenutno na čekanju, gradilište je još živo, a radnici “Euro-Asfalta”, čekajući okončanje procedure odabira nadzornog organa za narednu fazu, dovršavaju ranije započete poslove.
Trenutno se grade temelji za finalnu oblogu u probijenom dijelu tunela. Inače, do sada je probijeno oko 2,8 kilometara glavne tunelske cijevi, čija će ukupna dužina iznositi blizu 5,5 kilometara.U to se uvjerila ekipa “Avaza“ koja je posjetila ovo gradilište.
Nema ko
Dva kilometra izgrađena su s južne strane, iz pravca Goražda, a nešto više od 800 metara sa sjevera, iz smjera Hrenovice. Istovremeno, probijeno je i više od 2,7 kilometara servisne cijevi tunela.– Finansijski je iscrpljen ovaj ugovor koji je trenutno aktivan. Izvedeni su ti radovi, izvođač je dobio i potpisao novi ugovor za nastavak radova, ali još nije okončan postupak izbora nadzorne službe. Tako sada izvođača nema ko uvesti u posao i ne može se početi raditi taj novi ugovor – kaže za “Avaz” Ivan Mlakić Vuković, glavni nadzorni inžinjer za tunel Hranjen.

Mlakić Vuković: Zahtjevan projekt. Avaz
Loše prvobitne procjene, sami uvjeti u Hranjenu, a sada i procedure javnih nabavki, od početka radova 2019. godine pomjeraju rokove.Izgradnja najzahtjevnijeg objekta na trasi brze ceste Sarajevo – Goražde, s pristupnim cestama iz oba pravca, trebala je biti okončana 2022. godine.
Pin-pong
Radovi su obustavljani i u avgustu 2021., nakon što je na trećini posla potrošen veći dio od prvobitno planiranih 80 miliona KM. Vlada FBiH potom je osigurala dodatnih oko 40 miliona KM, a u aprilu ove godine istom izvođaču dodijeljen je novi ugovor, vrijedan 144 miliona maraka, koji je trenutno na čekanju.– Po isteku ovog ugovora mi imamo izvedeno 51-52 posto iskopa tunela i oko 20 posto završne obloge, tako da to nije malo, dosta je urađeno. Ako ovaj naredni ugovor ubrzo postane aktivan, može se očekivati da će u periodu od maksimalno tri godine biti završen iskop tunela. Dakle, ugovor koji je sad izvođač potpisao, a za koji čekamo nadzor, bit će dovoljan da se završi iskop tunela i da u oko 50 posto tunela bude ugrađena finalna obloga – kaže Mlakić Vuković.
Sumnja u način trošenja novca
Zbog niza lažnih obećanja koja su dobivali od rata do danas, dobar dio Goraždana još ne vjeruje da će dobiti kraću i kvalitetniju komunikaciju sa Sarajevom, jer brza cesta s tunelom Hranjen udaljenost bi trebala skratiti sa sadašnjih 95 na 56 kilometara.Obustavljanje radova i veću cijenu projekta prate i sumnje u način trošenja sredstava, ali izvođači radova na terenu ističu mnogo teže geološke uvjete od onih koji su planirani prvobitnim projektom.
Problemi s vodom
Osim toga, tokom izvođenja radova pokazala se tačnom i priča koju generacijama prenosi ovdašnje stanovništvo, da Hranjen raspolaže s ogromnim količinama vode i da je ime i dobio po tome što „hrani okolna mjesta“.Nakon što je u jednom trenutku poplavila oko 300 metara tunela, zajedno s mehanizacijom i radnicima koji su morali plivati ka izlazu, voda je ukroćena i izvedena u rijeku izvan sjevernog portala, a u Goraždu planiraju kako da je iskoriste za rješavanje vodosnabdijevanja grada.Od početka je ovaj projekt pod nekim povećalom, pogotovo nakon informacija o nedostatku sredstava. S aspekta struke, nije ništa neobično, jer se projekt izvodi i prilagođava stvarnim uvjetima u tunelu, kaže Mlakić Vuković.avaz.ba