Haške se presude ne registruju u BiH, zločinci ravnopravni s ostalim građanima

Nedonošenjem odluke o registraciji haških presuda Ministarstvo pravde BiH direktno štiti osuđene ratne zločince. Tvrdi to Mirjana Marinković-Lepić, zastupnica Naše stranke u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Prema njenim navodima, već godinama se Ministarstvu pravde BiH ukazuje na značaj registrovanja presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove iz Haga. Na ovo su, kako kaže, redovno upozoravala udruženja žrtava, ali i haški tužitelji poput Sergea Brammertza.
Zločinci ravnopravni s ostalim građanima
Prema navodima zastupnice Marinković-Lepić, blokiranjem registracije pravosnažnih presuda u pravni sistem BiH dodatno se kompromituje progon osoba koje se navode u tim presudama, a osobe osuđene zbog ratnih zločina su dovedene u ravnopravan položaj s ostalim građanima BiH te se čak mogu i kandidovati na izborima.
Tragom njenih tvrdnji, odgovor smo potražili u Ministarstvu pravde BiH, gdje kažu da su inicirali aktivnosti u procesu pribavljanja, unosa i čuvanja podataka o kaznenim presudama državljanima BiH, koje je izrekao Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, piše “Klix”.
Ministarstvo: “Postoji pravni vakuum, dva su razloga”
“U nekoliko navrata vođeni su razgovori s predstavnicima Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH u vezi s rješavanjem ovog pitanja, gdje je također konstatirano da postoji pravni vakuum u pogledu procedure za preuzimanje podataka iz presuda MKSJ/MMKS zbog evidentiranja u kaznenoj evidenciji u BiH (kaznene evidencije vode nadležni organi u mjestu rođenja). Odnosno, trenutno postoji zakonski vakuum za rješavanje ovog pitanja, čiji su uzrok dvije stvari”, kažu u Ministarstvu.
Kako objašnjavaju, prva je što Pravilnik o postupku MKSJ ne definira ovo pitanje razmjene presuda s državom porijekla osuđenih, a druga je da relevantni zakon u BiH ne definira pitanje ko bi trebao poduzeti radnje za dobijanje podataka iz konačnih presuda od MKSJ/MMKS kako bi oni bili uneseni u kaznenu evidenciju.
“U cilju rješavanja navedenog pitanja, Ministarstvo pravde BiH sačinilo je Informaciju s prijedlogom zaključaka i dostavilo je Vijeću ministara BiH, čijim je zaključkom zaduženo ovo ministarstvo da s nadležnim institucijama BiH, entiteta i Brčko distrikta predloži pravilno definiranje prava i obveza u rješavanju ovog pitanja te pripremi tekst sporazuma/memoranduma o pitanjima predaje i preuzimanju presuda MKSJ-a. Formirana Radna grupa održala je više sastanaka i pripremila Prijedlog memoranduma”, naveli su iz Ministarstva.
face.ba