Novosti iz BiH

EU i FACE u akciji: Kakve generacije odgajamo, čemu ih učimo?! Treba nam reforma obrazovanja!

Profesori primorani da koriste nove tehnologije i metode istraživanja, dok su učenici i studenti morali prihvatiti nove metode učenja! Pandemija je jedinstvena prilika da se reformiše obrazovanje i tako približimo EU!

Pandemija koronavirusa bila je test za obrazovne sisteme širom svijeta! Od samog početka bilo je jasno da niti jedna zemlja, pa ni BiH, nije u dovoljnoj mjeri pripremljena na ovakvu situaciju. Usljed širenja pandemije nastava u BiH se iz školskih klupa premjestila u virtualno okruženje. Profesori su primorani da koriste nove tehnologije i metode izvođenja  nastave, dok su učenici i studenti morali prihvatiti nove metode učenja. Prema riječima profesora na Fakultetu političkih nauka UNSA Senadina Lavića, ovakav vid nastave je dobar, podiže standard u obrazovnom sistemu i približava nas Evropskoj uniji.

“Ako je moguće prenositi misli preko razumljivih racionalnih rečenica, onda se pokazalo da preko ovih online platformi to možemo izvesti na vrhunski način. U početku je postojala skepsa da li će to uspjeti, međutim, razbijena je onoga časa kad smo vidjeli da studenti uče. Trebamo prihvatiti naučno tehnološke izazove i mogućnosti koje postoje danas, usavršavati i razvijati ih na što većim razinama”, rekao je Lavić.

I pored toga što mnogi profesori smatraju da je ovo jedinstvena prilika da se redefiniše obrazovni sistem, ima i onih koji misle da smo daleko od obrazovnih reformi EU.

“Nemamo standardiziran kvalitet, nismo ga imali ni prije pandemije. Imali smo različite pristupe u učionicama, kako u podučavanju, tako i u onome šta se podučava. Kada nemate standardiziran kvalitet dobijate vrlo raznolika znanja i vještine kod učenika, i to jeste problem. Sve ono što smo imali prije pandemije, sada se pokazalo u još većoj dimenziji i pokazalo nam je da zaista reforma nema alternativu”, izjavila je Naida Hota Muminović, ministrica obrazovanja KS.

Često možemo čuti da ćemo za nekoliko godina imati generacije doktora koje su studirale online i koje nemaju dobru podlogu znanja. Studentice Medicinskog i Stomatološkog fakluteta demantuju te tvrdnje.

„Smatram da se Stomatološki fakultet nalazi u vrhu što se tiče organizacije i funkcionisanja, dakle odvijanja nastave tokom pandemije. Zaista mislim da možemo konkurisati najvišim fakuletitima u EU“, rekla je za Face TV Saira Omanović, studentica Stomatološkog fakulteta UNSA.

„U razgovor sa prijateljima iz EU primjetila sam da se ne razlikuje režim studiranja. Mislim da je tehnologija dovoljno napredovala i kod nas i da na sličan način slušamo nastavu“, izjavila je Lamija Haznadarević, studentica Medicinskog fakulteta UNSA.

„Uspjeli smo praktičnu nastavu dovesti do toga da se ona odvija na fakultetu, teorijski dio nastave se odvija online, međutim kvalitet nastave je podjednako dobar kao što je bio prethodnih godina“, ističe Omanović.

„Ono što je meni dobro došlo u vrijeme pandemije jeste što imam mnogo više vremena koje mogu da posvetim učenju, a ne gužvi u saobraćaju i odlascima na fakultet. Profesori se trude da nam objasne i ispričaju onako kako bi to uradili i uživo u amfiteatru“, zaključila je Haznadarević.

I pored mnogih problema koje je pandemija donijela, obrazovne institucije u BiH uspjele su odgovoriti zadatku, a sa online nastavom napravili smo iskorak koji nas, nadamo se, približavamo Evropskoj uniji.

face tv

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close