Koalicija “Pod lupom” zabilježila 880 izbornih nepravilnosti

Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” predstavila je danas ključne nalaze dugoročnih posmatranja Lokalnih izbora, koji se odnose na rad lokalne izborne administracije, zabilježene izborne nepravilnosti i prevare i tok izborne kampanje u periodu od 7. septembra do 25. oktobra ove godine.
U navedenom periodu, posmatrači su zabilježili ukupno 880 izbornih nepravilnosti.
Projekt manadžer Koalicije “Pod lupom” Dario Jovanović izjavio je na online konferenciji za medije da se najveći broj nepravilnosti odnosi na preuranjenu, zakonom zabranjenu izbornu kampanju.
“Koaliciji su prijavljena 242 ovakva slučaja u 65 općina i gradova. Odmah iza slijedi rad državnih službenika u izbornoj kampanji sa 117 slučajeva u 41 općini i gradu te zloupotreba javnih resursa u 101 slučaju u 45 općina i gradova u BiH”, rekao je Jovanović.
Kako je naveo, po broju slučajeva izbornih nepravilnosti slijedi 59 slučaja zloupotrebe ličnih podataka, 50 slučlajeva trgovine mjestima u briračkim odborima, 50 slučajeva pristrasnog izvještavanja medija, te 43 slučaja pritiska na birače i kupovine glasova u 29 općina i gradova.
“Posmatrači Koalicije ‘Pod lupom’ zabilježili su 32 slučaja izazivanja, etničke, vjerske ili druge netrpeljivosti i govora mržnje, dok su u sedma općina zabilježne veće prijave ili odjeve birača, što može upućivati na izborni inženjering”, rekao je Jovanović.
Portparol Koalicije “Pod lupom” Hasan Kamenjaković rekao je da posmatrači na terenu prate 143 lokalne izborne komisije, koje su u periodu od 7. septembra do 25. okotobra održale najmanje 768 sjednica.
“Dvije lokalne izborne komisije rade u nepotpunom sastavu, iako su do izbora ostale dvije sedmice – u Pelagićevu i Vukosavlju. U šest lokalnih izbornih komisija navode da nemaju adekvatne uslove za rad – Bihać, Istočno Novo Sarajevo, Ribnik, Sanski Most, Višegrad i Vukosavlje. U 13 izbornih lokalnih komisija ne poštuju se odredbe zakona koji se odnose na ravnopravnost spolova. Zabrinjava da se rokovi predviđeni izbornim kalendarom Centralne izborne komisije krše od strane lokalnih izbornih komisija, kako se približavamo izbornom danu”, rekao je Kamenjaković.
On je također naveo da centar za birački spisak nije dostupan građanima u Ključu, da lokalne izborne komisije u Bosanskom Grahovu, Laktašima i Stocu nisu donijele odluku o imenovanju članova biračkih odbora do 16. oktobra, da u najmanje 18 gradova i općina u BiH lokalne komisije nisu objavile imena članova biračkih odbora s pripadnošću političkom subjektu, te da obuka za članove biračkih odbora još uvijek nisu započela u čak 88 općina i gradova, iako je rok 8. novembar.
Izvor: RTV BPK