Cvijanović potpisala ukaz kojim se u RS-u dozvoljava negiranje genocida; Željka: Nema negiranja genocida

Izraelski list Haaretz objavio je izjave predsjednice Republike Srpske Željke Cvijanović, koja je prošle sedmice posjetila Izrael i tamo razgovarala sa zvaničnicima te zemlje.
Kako se navodi u tekstu, Cvijanović je u Jerusalemu govorila za Haaretz, i tom prilikom je, navodi ovaj list, “odgovorila na goruća pitanja koja pune naslove na Balkanu”.
U intervjuu, Cvijanović je odlučno odbacila navode da ona i njeni saradnici negiraju genocid i iskrivljuju historiju, usred dubokih tenzija i neslaganja oko “učešća bosanskih Srba u masakru hiljada muslimana u Srebrenici 1995. godine”.
– Nema negiranja genocida – rekla je Cvijanović, koja je dodala da rasprave oko ratnih zločina sprečavaju njenu zemlju da krene naprijed, navodi se u tekstu.
Ona je donijela ukaz prema kojem od 13. oktobra u RS-u ne važe izmjene Krivičnog zakona BiH, koje je donio bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, a kojima se krivično kažnjava negiranje genocida i drugih zločina presuđenih na domaćim i međunarodnim sudovima.
Ovakvo ponašanje Cvijanović ne treba da iznenađuje nikoga jer je i njen stranački šef Milorad Dodik 2007. godine pred TV kamerama priznao genocid u Srebrenici, da bi u godinama poslije, krenuo u žestoku kampanju negiranja genocida.
– Dakle, ja znam savršeno dobro šta je bilo. Bio je genocid u Srebrenici. To je presudio sud u Hagu, i to je nesporna pravna činjenica. Ono što sam trebao da uradim, trebao sam akcijom koju smo poveli da pokušam da vraćam povjerenje, koje se ne može riješiti u jednoj godini ili u pet godina, ali može se riješiti dugoročno – kazao je prije 14 godina.
Dodik je godinu poslije opisao masovna ubistva Bošnjaka Srebrenice kao “lokalni genocid”.
Netom nakon što je Inzko nametnuo odredbe Krivičnog zakona BiH, član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a otvoreno je prekršio zakon, izjavom da u Srebrenici 1995. godine nije bilo genocida nad Bošnjacima, dodajući kako će na toj tvrdnji dosljedno insistirati čak i ako to znači da će morati u zatvor.
– Apsolutno bih prije birao da idem u zatvor nego što bih priznao nešto što se nije dogodilo, a to je navodni genocid u Srebrenici. Ta priča o navodnom genocidu je postala aktuelna 2002. godine, sedam godina nakon događaja. Odjednom se sve oko toga aktualizira i sada se sve zna. Istina je jedna, da genocida nije bilo – kazao je Dodik.
Takozvana “Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina” koju je formirala Vlada Republike Srpske, sačinila je obiman izvještaj, kojim se negira genocid, te navodi da je “stradalo ne više od 3.500 Bošnjaka, a ubijeno više od 2.000 Srba”. Ovaj izvještaj javnosti je prezentiran sredinom juna ove godine, a Inzko je odredbe Krivičnog zakona BiH nametnuo 23. jula.
Potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Z. Rosensaft u potpunosti je odbacio zaključke konačnog izvještaja međunarodne komisije predvođene izraelskim akademikom Gideonom Greifom, nazivajući sadržaj izvještaja “sramotnim” za akademsku zajednicu.
Rosensaft je objasio kako se sadržaj izvještaja kosi se s utvrđenim činjenicama u međunarodnom pravu, te da izvješaj “očito ignoriše” presude Međunarodnog krivičnog suda u Hagu. Istakao je kako je ova komisija umjesto toga uveliko zasnovala svoj izvještaj na jednom izdvojenom mišljenju nakon suđenja u jednom od ranih predmeta ovog suda.
Rosensaft je obrazložio kako je komisija imenovana na inicijativu “separatističkog lidera bosanskih Srba koji negira genocid”, a na njenom čelu je izraelski akademik “poznat po svojim prosrpskim stavovima.” Za Rosensafta to je oživljavanje iste one logike kojom se nacistički ministar propagande Joseph Goebbels služio kako bi opravdao antisemitizam.