Četveronožni robot RAIBO2 uspješno završio maraton
Četveronožni hodajući robot RAIBO2, koji je razvio Korejski napredni institut za nauku i tehnologiju (KAIST) kompletirao je maraton dug više od 42 kilometra.
RAIBO2 je učestvovao u 22. Sangju Dried-Persimmon maratonu u Južnoj Koreji, gdje je prešao punu dužinu od 42 kilometra i 195 metara za samo 4 sata, 19 minuta i 52 sekunde. Za ovaj podvig mu je bilo dovoljno jedno punjenje baterije, čime je postao prvi četveronožni robot koji je kompletirao puni maraton. Njegov napredni dizajn i inovetivna tehnologija su mu oomogućili da savlada izazovne terene s lakoćom.
Ovaj robot je sposoban da stabilno obavlja zadatke poput dostave i patroliranja u urbanim okruženjima gdje se nalazi mnogo ljudi i različitih objekata.
Pomenuti maraton je poznat po izazovnoj stazi, koja uključuje 50 metara uspona na 14. i 28. kilometru. Za potrebe maratona je istraživački tim razvio kontroler hodanja koristeći algoritme učenja. Oni su trenirali robota u simuliranom okruženju pod nazivom RaiSim, koje im je omogućilo da simuliraju različite terene poput padina, stepenica i zaleđenih puteva. Ovaj trening je osigurao stabilne performanse hodanja
Inovativni mehanizam zglobova omogućava robotu RAIBO2 da iskoristi energiju nizbrdica te da poveća svoju ukupnu efikasnost. Također, ovo kompenzira potrošnju energije na usponima.
Istraživači su sarađivali s kompanijom Raion Robotics Inc kako bi unaprijedili opću stabilnost robota. Iako se hodanje čini kao jednostavna ljudska aktivnost, ono uključuje složenu interakciju sila i pokreta. Svaki korak rezultira značajnim udarcem dok robotska noga udara o tlo. Ovi ponavljajući udari stvaraju vibracije i naprezanja, koji mogu oštetiti mehaničke komponente robota.
RAIBO2 je pokazao visoku efikasnost u kratkim laboratorijskim testovima, a Raionova proizvodna tehnologija je znatno unaprijedila njegove performanse, tako da je mogao sigurno raditi duže od četiri sata tokom pravog maratona u kojem su učestvovali ljudi.
U novoj verziji su istraživači integrisali pogonska motora direktno u robota. Pogonsko kolo motora povezuje upravljački sistem robota s njegovim motorima, a ova integracija je omogućila direktniju i efikasniju kontrolu motora robota, što je u konačnici rezultirao “glatkim”, energetski efikasnijim i stabilnijim hodom.
Ovakav tip robota se može koristiti za spašavanje u planinskim sredinama, kao i na mjestima katastrofa. Također, mogu biti veoma korisni pomoćnici na velikim događajima baš kao što su maratoni.
U drugom događaju održanom u Pekingu je humanoidni robot Tiangong trčao s ljudima na Polumaratonu Yizhuang. Preciznije, pridružio im se u posljednjih 100 metara kao pacer.
klix.ba