Novosti

Burno u Evropskom parlamentu o BiH: Ako ih ne podržimo, pogledat će na drugu stranu, a znamo gdje bi to bilo i to ne želimo

Dodik ne može kazati da je za pristupanje BiH Evropskoj uniji, a istovremeno podržavati Vladimira Putina i pokušavati razrušiti BiH kao državu

Na jučerašnjoj sjednici u Evropskom parlamentu održana je rasprava o Bosni i Hercegovini u kojoj su pojedini evropski parlamentarci pozvali na sankcije lideru Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Miloradu Dodiku. Također, istaknuto je da stabilnost i mir u BiH ovise o njihovoj podršci i pšerspektivi.

Zamjenik izvjestitelj i europarlamentarac Michael Gahler podnio je izvještaj i kazao da Evropska unija “mora slijediti primjer Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije i sankcionisati Milorada Dodika“.

“BiH je već sada na raskršću. Nakon godina političkog zastoja, politički dogovor od 12. juna ove godine u Briselu i najnoviji zaključci Evropskog vijeća simbol su predanosti evropskoj perspektivi BiH. Ne smijemo zaboraviti na izazove u budućnosti. Država treba ispuniti niz reformi i ispuniti kriterije“, kazao je Gahler.

STABILNOST I MIR U BIH OVISE O NAŠOJ PODRŠCI

Istakao je da dva glavna izazova s kojima se suočava BiH nisu tehničke prirode već su to politički – secesionistički pokret entiteta Republike Srpske i politički zastoj u pregovorima o reformama koje su prijeko potrebne na evropskom putu.

“Došlo je do blokade državnih institucija i morali su reagovati visoki predstavnik i EU-ALTHEA. Vijeće mora slijediti primjer SAD-a i Velike Britanije i sankcionisati Dodika koji je rekao da je predan reformama, ali je odletio u Sankt Peterburg i sastao se s ruskim liderom Vladimirom Putinom“, naglasio je Gahler te dodao da povlačenje iz državnih institucija i stvaranje paralelnih entitetskih institucija predstavlja kršenje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma.

Poručio je da odaje priznanje predanosti Evropskoj uniji svih građana BiH.

“Njihove želje treba poštovati i stoga se idućeg oktobra trebaju održati legitimni izbori. Uprkos izazovima, moramo imati novi fokus na Zapadni Balkan. To je regija koja je važna za novi strateški kontekst. Stabilnost i mir u BiH ovise o našoj podršci i perspektivi“, kazao je Gahler u predstavljanju izvještaja o BiH.

EU KASNI U BIH

Klemen Grošelj, evropski parlamentarac iz Slovenije, istakao je da EU uveliko kasni u BiH kako bi odgovorila na, kako je rekao, prijetnje i intervencije iz trećih zemalja.

“NATO je poručio da je BiH ključna zemlja za stabilnost Zapadnog Balkana i čitave Evrope, ali mi smo se na to oglušili i vodimo se vlastitim interesima i ne vidimo šta se dešava u Bosni i Hercegovini. Neki ovdje pokušavaju predstaviti BiH kao državu koja ne funkcioniše, ali ona ne funkcioniše zbog naše krivice jer nismo bili u stanju upravljati tom krizom. Trebali smo im dati status kandidata i pomoći im u borbi za vladavinu prava, borbi protiv korupcije, da se izdignu iznad svih prepreka i lokalnih politika koje pogoduju našim vlastitim interesima“, rekao je Grošelj.

DODIK NE MOŽE NA “DVIJE STOLICE”

Zastupnica Zelenih u Evropskom parlamentu Tineke Strik kazala je da “Dodik ne može kazati da je za pristupanje BiH Evropskoj uniji, a istovremeno podržavati Vladimira Putina i pokušavati razrušiti BiH kao državu”.

“Političari moraju provesti hitno potrebne reforme i pretvoriti BiH u funkcionalnu multietničku državu koju građani zaslužuju“, rekla je Strik.

Italijanski europarlamentarac Fabio Massimo Castaldo poručio je da je stabilizacija BiH veoma važan korak, te da je potrebno da svi pruže doprinos za BiH.

“Ako Bosni i Hercegovini ne pružimo perspektivu, onda će ta država pogledati na neku drugu stranu, osvrnuti se gdje može naći pomoć i podršku, a znamo gdje bi to bilo, što nikako ne želimo“, upozorio je Castaldo.

face.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close