Uncategorized

Nikšić odgovorio na kritike SDA o zaduživanju: Dramatizuju nešto u čemu su sami učestvovali

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić (SDP) komentirao je stanje entitetskih javnih finansija, s naglaskom na pitanje zaduživanja.

Oglasio se nakon što je opoziciona SDA ranije danas kritikovala odluku Vlade FBiH da se prodajom obveznica na Londonskoj berzi zaduži za 800 miliona eura.

On uvjerava da Federacija nije u finansijskoj krizi, da odgovorno upravlja svojim finansijama i redovno izvršava svoje finansijske obaveze. Odgovorio je i opoziciji.

“Narativom oko zaduženja pokušavaju stvoriti političku paniku oko procesa koji je potpuno normalan i standardan u svim ozbiljnim ekonomijama. Zaduženja se ne rade u tajnosti. Ona su planirana i predviđena budžetom FBiH, koji je usvojen u oba doma Parlamenta”, naveo je.

Pita se zašto je teško ozbiljno shvatiti političku dramatizaciju onih koji su, kako je napomenuo, učestvovali u tom procesu, a danas svaku emisiju pokušavaju predstaviti kao znak krize ili kolapsa sistema. Obratio se i samim građanima.

“Građanima treba jasno reći da zaduženje nije ‘nestanak novca’, nego alat koji koriste sve države kako bi uredno izvršavale obaveze i ulagale u razvoj. Federacija uredno izvršava svoje obaveze, isplaćuje penzije, socijalna davanja, transfere i podršku nižim nivoima vlasti”, poručio je.

Tvrdi da entitetska vlada vodi računa da se očuva finansijska stabilnost i zaštiti domaća ekonomija, privreda i investicije.

Prema njegovim riječima, međunarodne finansijske institucije i investitori vide FBiH kao stabilnog i pouzdanog partnera.

“Tržište kapitala ne reaguje na političke spinove i saopćenja, nego na konkretne fiskalne pokazatelje, sposobnost vraćanja obaveza i stabilnost sistema”, dodaje.

Nikšić također tvrdi da Federacija i dalje ostaje među najmanje zaduženim u regionu i Evropi. Zato je, kako je konstatovao, važno razlikovati odgovorno upravljanje dugom od populizma.

“FBiH ima niži nivo javnog duga od većine zemalja Evropske unije i regiona, što sigurno ne bi bio slučaj da se Vlada neodgovorno i nekontrolisano zadužuje. Kada je riječ o kreditnom rejtingu, važno je govoriti precizno i istinito. (Američka kreditna agencija) Standard & Poor’s (S&P) nije snizila kreditni rejting Federacije”, naveo je.

Kreditni rejting ostao je B+/B dok su, dodaje, promijenjeni samo izgledi, što pojednostavljeno predstavlja upozorenje na moguće rizike u narednom periodu. Primjera radi, istakao je, S&P je upozorio da se 70 posto budžeta izdvaja za penzije i socijalna davanja.

Premijer FBiH uvjerava i u to da su bili svjesni rizika, a da S&P-ovo upozorenje pokazuje da entitetska vlada nije štedjela na penzionerima, boračkim kategorijama i socijalno ugroženim građanima, već odlučila zaštititi i poboljšati njihov životni standard. Dodatno je komentirao S&P-ovu procjenu javnih finansija FBiH.

“Jednako je važno reći šta S&P nije rekao, a na žalost opozicije nije rekao da je Federacija pred bankrotom. Nije doveo u pitanje sposobnost vraćanja dugova. Nije rekao da Federacija nema pristup međunarodnim finansijskim tržištima. Naprotiv, potvrđeno je da može uredno servisirati svoje obaveze i održavati finansijsku stabilnost”, istakao je.

Treba podsjetiti, kako je izjavio, da je upravo ova Vlada FBiH u njegovom premijerskom mandatu prvi put osigurala međunarodni kreditni rejting za FBiH.

“To je važan finansijski i institucionalni iskorak i dokaz da je Federacija postala ozbiljan i prepoznat partner na međunarodnom finansijskom tržištu. I dok opozicija pokušava širiti strah i dramatizaciju, Vlada će nastaviti voditi odgovornu ekonomsku politiku”, poručio je i dodao da fokus ostaje na stabilnosti, redovnim isplatama, zaštiti građana, investicijama i razvoju.

Opoziciji je poručio da ko je navikao da radi, radit će. U nedostatku argumenata, kako je zaključio, ne preostaje im ništa drugo nego da “pričaju, spinuju i lažima pokušavaju prevariti građane”.

klix.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close