Uncategorized

Krišto ponovo na dnevni red sjednice Vijeća ministara BiH stavila osnivanje Ureda za glavnog pregovarača

U Sarajevu će se sutra održati 92. redovna sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, a na dnevnom redu, kao prva tačka, ponovo se nalazi Prijedlog odluke o uspostavi Ureda glavnog pregovarača BiH s Evropskom unijom.

Radi se, podsjetimo, o prijedlogu predsjedavajuće Vijeća ministara Borjane Krišto (HDZ), koji je na prethodnoj sjednici odbijen i prije početka sjednice.

Tačnije, član Kolegija Vijeća ministara BiH iz reda bošnjačkog naroda nije dao saglasnost da ova tačka bude dio dnevnog reda.

Prijedlog kojeg je sastavila Krišto bi svu odgovornost za imenovanje glavnog pregovarača i njegova dva zamjenika prebacio na Vijeće ministara, bez konsultacija s Predsjedništvom BiH ili Parlamentarnom skupštinom BiH.

Ovaj plan su, u načelu, odbili ministri iz reda bošnjačkog naroda. Jedan od razloga je i to što je Krišto na ovu poziciju planirala imenovati Anu Trišić-Babić, trenutnu v.d. predsjednicu Republike Srpske i dugogodišnji kadar SNSD-a.

S druge strane, u Predstavničkom domu PS BiH je prethodne sedmice usvojena Odluka o formiranju kancelarije, glavnog pregovarača i zamjenika o vođenju pregovora za pristup EU.

Ovom odlukom, imenovanje glavnog pregovarača i zamjenika će se vršiti kroz Predstavnički dom PS BiH, dok će smjenu moći da iniciraju Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH.

Pored toga, vrijedi istaći i da prema ovoj odluci Klubovi zastupnika u Predstavničkom domu imaju pravo da predlažu imena glavnog pregovarača i njegovih zamjenika.

Što se tiče sjednice Vijeća ministara, od drugih tačaka izdvaja se Prijedlog za imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), odnosno drugi krug glasanja po ovoj tački.

Pored ove, kao jedna tačka nalazi se i Nacrt zakona o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2025. godinu, odnosno novi prijedlog budžeta koji je stigao iz Ministarstva finansija BiH.

klix.ba

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close