Od danas na snazi novi sistem ulaska i izlaska iz EU: Evo šta sve trebate znati prije nego krenete na put

Primjena novog sistema za nadzor ulazaka i izlazaka, poznatog kao Sistem ulaska/izlaska (Entry/Exit System – EES), koji obuhvata sve zemlje članice Šengenskog prostora primjenuje se od danas.
Ova promjena se odnosi na sve putnike koji dolaze iz zemalja koje nisu članice Šengena, što uključuje i Bosnu i Hercegovinu. Zbog toga se već od danas, a očekivano i narednih dana, mogu zabilježiti veće gužve na graničnim prijelazima prema Hrvatskoj.
Mogućnost gužvi
S obzirom na to da se sistem još uhodava, vjeruje se da će do zastoja dolaziti sve dok se nova procedura u potpunosti ne implementira. EES će se postepeno uvoditi u sve zemlje članice do 10. aprila naredne godine. Kada ta faza bude završena, pečatiranje pasoša na granicama Šengenskog prostora prestat će biti obavezno.
Također, najavljuje se šira primjena samouslužnih sistema na graničnim prijelazima koji će služiti za automatsku identifikaciju putnika. Time će se smanjiti potreba za ručnim kontrolama, što bi trebalo skratiti redove i ubrzati prelazak granice.
Produžavanje svakog mjeseca
Do kraja oktobra, novi sistem će se koristiti po dva sata u svakoj smjeni graničnih službenika (ukupno četiri sata dnevno). Svakog narednog mjeseca to će se produžavati za dodatna dva sata po smjeni, sve dok od aprila 2026. godine sistem ne počne raditi neprekidno – 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici.
Primjena EES-a podrazumijevat će da će se putnici na graničnim prijelazima – bilo cestovnim, aerodromskim ili riječnim – identifikovati na osnovu otisaka četiri prsta desne ruke i skeniranja lica.
Prilikom svakog narednog ulaska u Šengen, identifikacija putem otisaka prstiju više neće biti potrebna – dovoljna će biti biometrijska provjera lica.
Provjera identiteta
Ova tehnologija će zamijeniti dosadašnji sistem provjere identiteta koji se oslanjao isključivo na pečatiranje pasoša.
Svi oni koji budu ulazili u Šengenski prostor nakon početka primjene novog sistema, bit će prilikom izlaska iz istog ponovno identifikovani istom metodom.
Na cestovnim granicama, vozila će se zaustavljati radi identifikacije putnika, ali neće biti pozicionirana ni preblizu ni predaleko od same tačke kontrole – kako je službeno pojašnjeno. Na samim prijelazima bit će jasno označeni odvojeni prolazi – s oznakom EES za putnike koji nisu državljani Evropske unije, dok će državljani EU imati posebne prolaze.
avaz



