Uncategorized

Trovanje na otvorenom

S velikom pažnjom mediji i javnost u BiH ispratili su početak primjene zakona kojim je konačno zabranjeno pušenje u zatvorenom prostoru u FBiH.

Ugostitelji ovih dana evidentiraju efekte na dnevni promet u gradovima u kojima je jutarnju kafu bilo teško zamisliti bez duhanskog dima. Ipak, od prometa i ćeifa preče je zdravlje ljudi, pa će i oni koji svojim redovnim gostima žele odvojiti prostoriju za pušenje moraju ispuniti rigorozne kriterije i izdvojiti pozamašne sume novca.

Već upućeni u pravila kažu da je dio ugostiteljskog objekta za pušače mora biti potpuno izoliran s uređajima koji će potpuno čist zrak ubacivati u prostoriju, pa isti takav, bez duhanskog dima, vraćati napolje.

I tu smo došli u paradoksalnu situaciju. Dok se u zatvorenom prostoru, s razlogom, zabranjuje pušenje, građani se na otvorenom kontinuirano truju. U fokusu je Sarajevo, kao glavni grad države koji je u ovo doba godine redovno u vrhu liste najzagađenijih glavnih gradova svijeta, ali situacija nije puno bolja ni u drugim gradovima BiH. Svaku kotlinu ispunili smo smogom i ko zna kakvim plinovima i lebdećim česticama.

Ljekari upozoravaju na štetne posljedice izloženosti ovakvom zraku, na visoku smrtnost od posljedica zagađenja zraka, a ovih dana čujemo i upozorenja da svi osjećamo simptome, ali da je teško razlikovati radi li se o prehladi, gripi ili alergiji nakon udisanja otrovnog sarajevskog zraka. Od prizora kojima svjedočimo više zabrinjava tišina iz institucija vlasti koje bi i ovu opasnost trebale shvatiti barem na isti način kao onu od duhanskog dima. Međutim, sve apele i zahtjeve da se poduzmu mjere koje bi pomogle građanima da prodišu niko, čini se, ne čuje, jer ljudski životi ovdje već odavno ne vrijede puno.   

avaz

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close