Smailbegović o najavljenoj uredbi Vlade FBiH: Moglo bi rezultirati gubitkom radnih mjesta
Udruženje poslodavaca FBiH u Travniku je razgovaralo o uredbi Vlade FBiH o isplati pomoći radnicima zbog uvećanih troškova života, a njihova poruka je da bi uredba rezultirala gašenjem firmi i otkazima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Oni su kazali da je potreban socijalni dijalog kako bi se donijela kvalitetna rješenja koja su interesu i poslodavaca i radnika.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović je kazao da nema potrebnog socijalnog dijaloga, da uredba nije iskomunicirana s njima te da parcijalno iz medija saznaju informacije.
Važne stvari
– Ovo su ozbiljne teme, važne stvari za nas i radnike, i najmanje što zaslužujemo jeste da sjednemo s vladom i sindikatom i pronađemo najoptimalnije rješenje. Ako ovo bude bez dijaloga i u ovoj formi, značajan broj kompanija će biti u problemu da će otpuštati radnike i onda ćemo imati problem s fondovima, radnim mjestima. Ovdje je borba za transparentan rad – rekao je Smailbegović.
Oni traže izmjenu Zakona o prezima na dohodak kako bi se isplatila neoporeziva naknada za rezultate rada u iznosu do 450 KM, za šta Smailbegović smatra da bi bilo motivirajuće za radnike.
– Ići s ovim rješenjem, iz medija poznatom uredbom, za Vladu FBiH je rizik jer bi rezultiralo gubitkom radnih mjesta – jasan je Smailbegović.
Generalni direktor Alma Rasa Rasim Memić kazao je da su zabrinuti jer ispred sebe nemaju finalno rješenje i jer se radilo bez komunikacije s privredom.
– Na skupu smo danas čuli, od predstavnika firmi, da u narednoj godini teže vrsti stabilizacije poslovanja. Ne pričamo o profitima koje čuvamo za sebe, već shodno globalnoj situaciji na tržištu s mnogo neizvjesnosti i velikog pritiska na cijene usluga, moramo se vratiti za stol i pronaći najbolje rješenje kako bismo uskladili važeće akte s novim odlukama. Nijedna uredba ne bi trebala biti jača od zakona – rekao je Memagić.
Iskomunicirati s javnošću
Samir Šibonić, ministar privrede ZDK, također smatra da se uredba mora iskomunicirati s javnošću i prvredom.
– Sve to ukazuje na manjak transparentnosti i uključivosti u radu Vlade Federacije BiH. Ovakav pristup može dovesti do donošenja neadekvatnih propisa, izazvati nezadovoljstvo među građanima i privrednicima te ugroziti njihovu implementaciju. Smatram potpuno neprimjerenim da se osim poslovne zajednice, nisu obavile konsultacije sa kantonalnim vladama i ministarstvima privrede – rekao je.
klix.ba