Goražde

Udruženje NARKO – NE u Goraždu održalo trening o Evropskom prevencijskom kurikulumu

Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE danas je u Goraždu organiziralo trening  o Evropskom prevencijskom kurikulumu, s ciljem edukacije donosioca odluka i  stručnjaka iz oblasti prevencije o učinkovitim, naučno dokazanim preventivnim intervencijama.

 Koliko su one potrebne svjedoči zabrinjavajući porast broja djece i mladih u BiH koji koriste različite psihoaktivne supstance, sudjeluju u igrama na sreću I upuštaju se u druga rizična ponašanja – navode iz Udruženja koje, vodeći se evropskim standardima, ali i uspješnim praksama u Evropi i svijetu nastoji u BiH uspostaviti jasne, kvalitetne standarde u oblasti prevencije ovisnosti.

Izvršni direktor Udruženja  Amir Hasanović, pojašnjava da je  Evropski prevencijski kurikulum  ustvari zvanični kurikulum Evropske unije koji govori o tome šta je efikasna prevencija, a šta nije.

“  Naučno je utemeljen i nauka stoji iza toga i jako puno istraživanja je urađeno u svim pristupima koji su do sada rađeni na polju prevencije, gdje imamo jasne podatke šta je preporučeno da se radi a šta ne. Ja vrlo često znam reći da je u prevenciji bolje raditi ništa nego svašta, jer to može ponekad napraviti više štete nego koristi” – naveo je Hasanović.

Dodao je da se upravo zbog toga  provode  obuke o Evropskom prevencijskom kurikulumu, gdje se  pruža znanje i informacije učesnicima o tome šta je efikasna I djelotvorna prevencija te koje pristupe treba izbjegavati.

“Ovo je već deseta obuka u BiH I oko 170 osoba je uzelo učešće. Pošast ovisnosti u društvu danas je vrlo teško zaustaviti, ali se može prevenirati, naročito ako se sistemski priđe problemu a to možemo učiniti I na državnom, entitetskim, kantonalnim pa čak I na jedinicama lokalne samouprave. Važno je da obučimo  ljude da prepoznaju šta je to problematika i koji su potencijalni uzroci njenog nastanka” – istakao je on.

Naglasio je da se  Evropski kurikulum  bavi upravo uzrocima nastanka a ne samo ovisnošću koja je posljedica.

“ Primaran je pristup jačanja zaštitnih faktora, a smanjenja riziko faktora. Na nivou lokalnog, svaka zajendica može ispitati koji su to riziko faktori a koji zaštitni I na osnovu toga kreirati intervencije . Na taj način ćemo imati djelotvorne pristupe I uložiti sredstva u nešto što će biti od koristi. Vrlo kompleksna  je sama pojava problematike ovisnosti, a uzroci su identični kada govorimo I o ovisnosti, nasilju,  delikvenciji  I u biti to je primarno odnos individue sa okolinom I svi oni procesi socijalizacije koji nastaju” – kazao je Hasanović.

Pojašnjava da smo od rođenja izloženi I rizičnim I zaštitnim faktorima.

“Ako odrastamo u porodici skladnoj  promoviraju se određene pozitivne vrijendosti a  faktori ne mogu biti statični, već se oni mjenjaju u svakoj dobi. Riziko I zaštitni faktori za dijete od pet godina I adolescenta nisu isti. Nauka kaže da je za dijete od 5 – 6 godina jako važno da ima topao odnos od strane roditelja odnosno staratelja dok je npr. za adolescente jako važno da roditelj ima nadzor, da zna s kim provodi vrijeme, kako ga provodi, kad može doći kući I slično. Dakle ti faktori su dinamični, u skladu sa uzratsom I razvojem djece I mladih, to zagovaramo iz njhove perspektive, treba se prilagođavati I u skladu s tim kreirati određene intervencije” – kazao je on.

  Najavio je da je do kraj agodine još jedna obuka  planirana u Trebinju

 “Cilj je da imamo jednu masu, veliki broj obučenih praktičara I ljudi koji dolaze iz sistema odnosno koji imaju primarnu ulogu u kreiranju strategija, politika pa čak I budžetranja, što nam je jako važno zato što se prilično veliki broj sredstva na svim nivoima izdvaja za progarme prevencije. Iz naše perspektive znamo da je sve ono što se finansira I provodi, vrlo često neefikasno I pravi više štete nego koristi. Bitno je znati koji su programi koji će naučno utemljeni I za koje znamo da će donijeti korist” – naglasio je izvršni direktor udruženja “Narko-ne”.

Trening  u Goraždu je održan  uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, kojeg implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM) a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

rtv bpk

Prikaži više

Related Articles

Odgovori

Back to top button
Close
Close